دنیای قهوه

واژه‌شناسی قهوه

امروزه دیگر قهوه صرفا محبوب‌ترین نوشیدنی دنیا نیست! قهوه به فرهنگ، هنر و حتی علم تبدیل شده که واژه‌ها و اصطلاحات مخصوص به خودش را دارد. میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا به شوق نوشیدن قهوه صبحگاهی از خواب بیدار می‌شوند، هزاران نفر به بهانه فنجانی قهوه در کافی‌شاپ‌ها قرار می‌گذارند و جایگاه قهوه در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها پررنگ‌تر از پیش شده است.

از کشت و پرورش گیاه قهوه تا زمانی که به دست ما می‌رسد و در فنجان ما قرار می‌گیرید، قهوه مسیری طولانی را طی می‌کند و هزاران دست ماهر برای رسیدن آن به شما تلاش می‌کنند.

اما واژه قهوه از کجا آمده که وارد زبان و فرهنگ سراسر دنیا شده است. با ادامه مطلب در سایت دیسترو همراه ما باشید.

خاستگاه واژه قهوه

کلمه قهوه نه تنها در روزمره و دایره واژگان ما حضوری پررنگ دارد که داستان پرماجرایی از تاریخ و فرهنگ را هم با خود به همراه می‌آورد. بسیاری فکر می‌کنند قهوه نوشیدنی اروپایی است اما برعکس تصور این افراد، قهوه از خاور زمین به غرب رفته و اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها به واسطه مردم شرق توانستند با قهوه آشنا شوند.

گیاه قهوه برای نخستین بار در منطقه‌ای به نام کفا یه کافا در جنوب غربی اتیوپی پیدا شد. در اصل کلمه «کافی» برگرفته از نام همین منطقه است. واژه قهوه نیز عربی شده‌ی کفا یا کافا و ریشه این واژه فعل «قها» به معنی بی‌اشتهایی است چرا که مصرف این گیاه و نوشیدنی باعث بی‌اشتهایی می‌شد. کتاب‌های قدیمی عربی می‌گویند که واژه قهوه در اصل نام گونه‌ای شراب بوده و بعد از کشف گیاه قهوه، این نام را برایش انتخاب کردند.

پس از آنکه آوازه این گیاه به شبه جزیره عربستان رسید، تجار این منطقه سعی کردند بذر  این گیاه را به دست بیاورند و پرورش دهند. بنابراین شبه جزیره عربستان بعد از اهالی کافا اتیوپی، دومین مردمی بودند که اقدام به کاشت و استفاده از قهوه کردند. این گیاه در یمن رشد بیشتری پیدا کرد و از آنجا به ترکیه و سپس به سراسر دنیا صادر شد.

در اصل برای اولین بار دانه‌های گیاه قهوه در ترکیه رست و تبدیل به دانه‌هایی شدند که امروزه به عنوان قهوه می‌شناسیم. ترک‌ها بعد از رست دانه‌های قهوه، آنها را خرد کرده و آب جوشاندند و این نسخه اولیه نوشیدنی امروزی قهوه بود.

ابوعلی سینا در کتاب خود شرح مفصلی درباره قهوه آورده و البته ایرانی‌ها در آن زمان متاثر از زبان عربی به این گیاه و نوشیدنی «کهوه» می‌گفتند و ابوعلی سینا نیز از همین واژه استفاده کرده است.

واژه کافی از راه عثمانی و زبان ترکی به اروپا و سپس به آمریکا راه یافت و اینگونه در کل دنیا همه‌گیر شد.

نخستین بار واژه قهوه در زبان انگلیسی به صورت chaoua مورد استفاده قرار گرفت که زبان‌شناسان معتقدند از واژه کاهوه که ترک‌ها و ایرانی‌ها برای قهوه به کار می‌بردند، گرفته شده است. اولین اشاره‌به نام قهوه در کتاب‌های اروپایی مربوط به گیاه‌شناس آلمانی لئونارد راوولف در سال ۱۵۷۳ میلادی است.

جالب است بدانید برخی دیگر از زبان‌شناسان معتقدند واژه قهوه ممکن است از واژه فارسی «کفه» به معمای کاسه کوچک گرفته شده باشد و علت آن هم شیوه نوشیدن آن در کاسه‌های کوچک بود اما به هرحال این نظریه خیلی هم معتبر به نظر نمی‌آید.

اما نخستین کاربرد غیر پزشکی از قهوه در میان صوفیان باب شد. آنها برای بیدار ماندن در شب و ذکر گفتن از شب تا صبح قهوه می‌نوشیدند.

مطلب پیشنهادی: داستان کشف قهوه

نتیجه‌گیری و سخن آخر

امروزه انواع قهوه در دسترس همه ما قرار دارد و انسان‌های بسیاری در جهان از پودر قهوه استفاده می‌کنند. قهوه تا امروز سفری طولانی را طی کرده تا به دستان شما برسد و قهوه دیسترو با دستانی ماهر بهترین و باکیفیت‌ترین قهوه‌های دنیا را برایتان تهیه می‌کند تا کیفیت زندگی‌تان چند برابر شوید. با دیسترو می‌توانید به فنجان قهوه‌ای که در دست دارید، اطمینان داشته باشید.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه اسپرسو

قهوه ماده گیاهی بسیار انرژی‌بخش و شادی‌آور است و خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.

تنوع قهوه‌ زیاد است اما دو نوع قهوه استفاده می‌شود. دانه عربیکا و دانه قهوه روبوستا که میزان کافئین روبوستا دو برابر قهوه عربیکا است.