دنیای قهوه

کشورهای تولیدکننده قهوه

امروزه قهوه به عنصر لذت‌بخش زندگی میلیون‌ها انسان در سراسر جهان تبدیل شده و دیگر نمی‌توان زندگی را بدون این ماده انرژی‌زا و خوش عطر و طعم تصور کرد. قهوه بهانه‌ای برای دورهمی، عصرنشینی و حتی انگیزه‌ای برای بیدار شدن از خواب است. این نوشیدنی محبوب و پایه‌ای در زندگی روزمره انسان‌ها تاثیرات بسیار مهمی در فرهنگ، اقتصاد و تجارت جهانی گذاشته است و هر کشوری سعی دارد به تولید انبوه قهوه دست پیدا کند. اما گیاه قهوه در مناطق خاصی کشت و تولید می‌شود و مناطق گرم بهترین گزینه برای تولید قهوه است.

هرچند کشورهای زیادی وجود دارند که در آنجا قهوه پرورش داده می‌شود اما کشورهای انگشت‌شماری هستند که بهترین و باکیفیت‌ترین و بیشترین تولید قهوه در جهان هستند. می‌دانید که دیسترو در تلاش است بهترین و باکیفیت‌ترین قهوه‌ها را به کشور بیاورد تا با خیالی راحت روزها و عصرها از طعم و عطر خالص و حقیقی قهوه لذت ببرید و حتما می‌دانید هر زمان اراده کنید، انواع قهوه دیسترو با ارسال رایگان در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

این یادداشت سفری‌ست به دنیای قهوه و کشورهایی مانند برزیل، کلمبیا، ویتنام، اندونزی، اتیوپی و هند که هر کدام از سلاطین تولید قهوه در جهان هستند.

برزیل؛ غول جهان قهوه

برزیل پادشاه عرصه تولید قهوه در جهان است و ۱۵۰ سال است که این جایگاه را توانسته حفظ کند.  این کشور نه تنها بزرگترین تولیدکننده قهوه در جهان که تولیدکننده انواع مختلف قهوه است که البته ۷۰ درصد آن دانه‌های قهوه عربیکا است. صنعت قهوه در برزیل عنصری مهم و کلیدی در اقتصاد این کشور به شمار می‌آید و به عنوان یکی از مقصدهای مهم گردشگری قهوه هم شناخته می‌شود. این کشور سالانه حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن قهوه صادر می‌کند که که یک سوم قهوه در دنیا را تشکیل می‌دهد. گیاه قهوه برای اولین بار در قرن هجدهم وارد برزیل شد و در دهه ۱۸۴۰ این کشور به تولیدکننده عمده قهوه تبدیل شد.

به احتمال زیاد قهوه‌ای که روزانه می‌نوشید از قهوه‌های برزیل است و دیسترو باکیفیت‌ترین قهوه‌های این کشور را برای شما تهیه می‌کند.

ویتنام؛ قدرتی قهوه‌ای در جنوب شرق آسیا

کشوری در جنوب شرقی آسیا توانسته است به رتبه دوم تولید و صادرکننده عمده قهوه در جهان برسد. این کشور با صادرات ۱ میلیون و ۶۵۰ تن در سال  به عنوان کشوری پیشرو در تولید قهوه در جهان شناخته می‌شود و تولیدات آن در بازارهای جهانی به سرعت به فروش می‌رسند. دانه‌های تولید شده در ویتنام عمدتا دانه روبوستا است و از اوایل قرن بیستم به یک منبع مهم درآمد برای ویتنام تبدیل شده است. صنعت قهوه ویتنام به دلیل سیستم کشت کلان توسعه پیدا کرد و به منبع اقتصادی مهمی برای این کشور مبدل شد.

کلمبیا؛ عطر و طعمی از قدیم

اگر از هواداران قهوه باشید حتما نام قهوه کلمبیا به گوشتان خورده است. این کشور سوین تولیدکننده قهوه در جهان است و سالانه ۸۱۰ هزار تن قهوه صادر می‌کند که به خاطر دانه‌های قهوه ملایم و متعادل معروف است. این کشور بزرگ‌ترین تولیدکننده قهوه عربیکا است و مزارع قهوه آن در ارتفاعات متفاوتی قرار گرفته‌اند تا طیفی متنوع از عطر و طعم قهوه را به دست آورند. کلمبیا بیش از ۲۰۰ سال است که قهوه تولید می‌کند و قدمت تولید قهوه در این کشور به سال ۱۷۹۰ برمی‌گردد. دما و اقلیم این کشور برای کشت دانه قهوه بسیار مناسب است و  به همین دلیل قهوه‌های این کشور تقریبا عالی و بدون نقص هستند. شما با خرید قهوه دیسترو می‌توانید از طعم و عطر منحصربه‌فرد قهوه کلمبیا لذت ببرید و آن را به راحتی در دست داشته باشید.

اندونزی؛ گران‌ترین قهوه جهان

چهارمین رتبه کشورهای تولید کننده قهوه متعلق به اندونزی است که سالانه ۶۶۰ هزار تن قهوه صادر می‌کند و یکی از گران‌ترین قهوه‌های جهان را هم تولید می‌کند. کشت قهوه در این کشور نقش مهمی در شکوفایی این کشور داشت و یکی از گران‌ترین قهوه‌های جهان به نام کوپی لواک هم در این کشور تولید می‌شود. به دلیل نزدیکی این کشور به خط استوا و موقعیت جغرافیایی آن، قهوه اندونزی حاوی اسیدیته کم است و یک و نیم میلیون کشاورز به کشت و تولید قهوه مشغول هستند.

اتیوپی؛ سرزمین مادری قهوه عربیکا

اتیوپی به عنوان زادگاه قهوه عربیکا سابقه دیرینه‌ای در تولید قهوه دارد که قدمت آن به قرن‌ها پیش برمی‌گردد. این کشور آفریقایی با پرورش گیاهان بومی این منطقه از قرن‌ها پیش شروع به تولید انبوه قهوه کرد و اکنون سالانه با صادرات ۳۸۴ هزار تن قهوه در مقام پنجم قرار گرفته است. قهوه برای اقتصاد این کشور اهمیت زیادی دارد و حدود ۶۰ درصد از درآمد کشور از صادرات قهوه است و طبق آمار امرار معاش حدود ۱۵ میلیون نفر از جمعیت این کشور به تولیدات قهوه وابسته است. قهوه اتیوپی یکی از باکیفیت‌ترین قهوه‌های جهان است و سالانه متقاضیان زیادی دارد.

کشورهای دیگر در تولید قهوه جهان

مقام ششم و هفتم در تولید قهوه به هندوراس و هند با رقم ۳۴۸ هزار تن صادرات در سال می‌رسد و اوگاندا و مکزیک در مراتب بعدی قرار دارند.

دیسترو قهوه‌ای را برایتان می‌آورد که می‌توانید نسبت به کیفیت و عطر و طعمش خیالتان راحت باشد. با خیالی راحت دوستی را دعوت کنید و در عصری د‌ل‌انگیز با کیک یا شکلات فرمند از او پذیرایی کنید و یا در کافه دیسترو با هم قراری گذاشته و از معاشرت و هم‌صحبتی با هم لذت ببرید.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه 

در آب و هوای گرمسیری، به ویژه در مناطقی با دمای بین 24 تا 30 درجه سانتی‌گراد و بارندگی سالانه 2000 تا 3000 میلی‌متر رشد می‌کند.

قهوه روبوستا به دلیل سختی و توانایی رشد در ارتفاعات پایین‌تر نسبت به دانه‌های قهوه عربیکا به طور‌کلی راحت‌تر رشد می‌کنند. گیاهان قهوه روبوستا در برابر آفات و بیماری‌ها مقاوم‌تر هستند و همچنین می‌توانند طیف وسیع‌تری از دما و میزان بارندگی را تحمل کنند. با این حال، طعم قهوه روبوستا به طورکلی کمتر از قهوه عربیکا در نظر گرفته می‌شود.