دنیای قهوه

تاریخچه قهوه در جهان

این روزها قهوه تبدیل به یکی از حلقه‌های ارتباطی مردم در سرتاسر جهان شده است. فرقی نمی‌کند در اروپا باشید یا خاورمیانه، در آمریکا باشید یا مکزیک، کافی‌ست تنها برای نمونه بگویید «اسپرسو» یا مثلا «آمریکانو»! نیازی دیگر نیست بقیه جمله را به زبان آن کشور بگویید، می‌توانید قهوه‌ای که نیاز دارید را در دست بگیرید. اکنون دیگر خیلی از آدم‌ها برای بیدار شدن و آغاز پرانرژی روز جدید نیاز به نوشیدن قهوه دارند تا روز را با تازگی و طعم دلپذیر آن شروع کنند. کشف قهوه بسیاری از مناسبات فرهنگی و اجتماعی و شیوه زندگی‌ها را تغییر داده و تبدیل به صنعتی مهم در تمام جهان شده است.

اما قهوه محبوب‌ترین نوشیدنی در جهان، این نوشیدنی بی‌رقیب، چیزی که برای خیلی از ما انگیزه بلند شدن از تخت است و نوشیدنی که به عنوان نمادی از انرژی و لذت مشهور است؛ از کجا آمده است و از چه زمانی به عنصر جدا نشدنی زندگی روزمره تبدیل شد؟

کلمه قهوه از کجا آمده است؟

قهوه از دانه‌های بوداده و آسیاب‌شده دانه‌ای با همین نام به دست می‌آید. واژه قهوه از کلمه کفا یا کافا که نام  منطقه و شهری در جنوب غربی اتیوپی است، آمده و ریشه این واژه فعل «قها» به معنی بی‌اشتها بودن است.

  منطقه کفا اتیوپی خاستگاه اولیه گیاه قهوه به حساب می‌آید و گفته می‌شود واژه قهوه (کافی Coffee) از زبان اتیوپی و از آن منطقه گرفته شده است.

سفر طولانی قهوه در گذر زمان

قهوه قدمتی دیرینه دارد و سفر طولانی آن از قرن ۹ تا ۱۱ میلادی از اتیوپی آغاز شد. در برخی افسانه‌ها آمده است که چوپانی به نام کالدی در قرن ۱۱ میلادی برای اولین بار توانایی این دانه محبوب را کشف کرد، او متوجه شد هنگامیکه بزهای گله را برای چرا می‌برد و آنها از نوعی گیاه تغذیه می‌کنند بسیار پرانرژی می‌شوند و شب‌ها نمی‌خوابند.

این نوشیدنی انرژی‌زا سفرش را از این کشور به عربستان ادامه داد و در قرن ۱۵ میلادی تبدیل به نوشیدنی محبوب جوامع عربی شد و از عربستان هم راهش را به مناطق دیگر اسلامی و سپس به جنوب اروپا و آفریقا و سراسر جهان گسترش داد.

این دانه گیاهی در سراسر شبه جزیره عربستان رواج پیدا کرد اما بعدها در یمن رشد بیشتری یافت و بذر آن در این کشور کاشته شد. از یمن و عربستان به ترکیه رفت و به مهم‌ترین نوشیدنی درباری‌ها تبدیل شد. از ترکیه و دربار عثمانی هم به ایران رفت و مورد توجه حکومت صفوی قرار گرفت. 

جهان اسلام و تولد قهوه‌خانه‌ای

جهان اسلام مسیر آغازین قهوه بود. این نوشیدنی جایگزینی برای نوشیدنی‌های الکلی بود و از قرن ۱۳ تا آغاز قرن ۱۵ میلادی در مصر، شام، عثمانی و کشورهای دیگر قهوه توانست جایگاه خود را به عنوان محبوب‌ترین نوشیدنی در بیان مردم باز کند. در همه شهرها قهوه‌خانه‌ها باز شد اما مقامات مذهبی در مکه و قاهره و استانبول تلاش کردند تا مصرف آن را ممنوع کنند. آنها استدلال می‌کردند که قهوه به الکل شباهت دارد اما در نهایت و پس از مباحثه‌های زیاد نوشیدن قهوه مجاز اعلام شد.

با افزایش محبوبیت قهوه در کشورهای عربی، کافه‌های به عنوان اماکن اجتماعی و فرهنگی شکل گرفتند. این قهوه‌‌خانه‌ها به مکانی برای گرد‌هم‌آیی و گفت‌وگو و مباحثه میان مردم تبدیل شدند و به همین دلیل به سرعت گسترش پیدا کردند.  قهوه‌خانه‌ها تبدیل به نهاد جدیدی شده بودند که در آن مردان دور هم جمع می‌شدند و حین نوشیدن قهوه به صحبت کردن و شعرخواندن و بازی می‌پرداختند. از این رو بود که روزبه‌روز محبوبیت آن بیشتر می‌شد و در اصل نوشیدن قهوه بهانه‌ای شد برای معاشرت و دورهم جمع شدن مردم!

 

تاریخچه قهوه در ایران

تاریخ دقیق ورود قهوه به ایران مشخص نیست اما چون در آغاز حکومت شاه‌عباس صفوی در ایران قهوه‌خانه وجود داشته، ورود این نوشیدنی به ایران به دوران شاه طهماسب یکم منتسب می‌شود. در دوران حکومت صفوی قهوه جای خود را میان نوشیدنی‌های روزانه مردم باز کرد که نمونه‌ای از ورود ایران به چرخه اقتصاد جهانی است.اما از آنجایی که کشورهای تولیدکننده قهوه مسافت زیادی با ایران داشتند، وارد کردن این دانه گیاهی به ایران مشکلات زیادی داشته و واردات چای راه بهتر و کم‌هزینه‌تری در آن زمان به حساب می‌آید. بنابراین تا قرن نوزدهم که چای به عنوان نوشیدنی همه‌گیر جایگزین قهوه شد، نوشیدن قهوه در میان مردم رواج زیادی داشته است. 

امروزه نوشیدن انواع قهوه از جمله قهوه اسپرسو، ترک، فرانسه و غیره در ایران طرفداران زیادی دارد و زندگی بدون قهوه قابل تصور نیست.

شما می‌توانید انواع قهوه‌ها را با کیفیت عالی را از دیسترو بخواهید و از آن لذت ببرید.

تاریخچه قهوه در اروپا

زمانی که ایرانی‌ها، اهالی شبه جزیره عربستان، ترکیه و یمن از قهوه استفاده‌ می‌کردند، اروپایی‌ها با این گیاه هیچ آشنایی نداشتند. در آغاز قرن ۱۷ میلادی، قهوه از دو مسیر به اروپا راه پیدا کرد. هم از طریق تجارت زمینی امپراتوری عثمانی و هم از راه دریایی از بندرهای یمن و شاخ آفریقا!  اواسط قرن ۱۷ میلادی دانه قهوه به بریتانیا وارد شد و قهوه‌خانه‌ها در شهرهای آکسفورد و لندن هم دایر شد اما تلاش اهالی این کشور برای کشت قهوه به دلیل آب و هوای سرد، بی‌پاسخ ماند و آنها مجبور شدند به کشت چای روی بیاورند.

در آغاز ورود قهوه به اروپا، مردم به این نوشیدنی به عنوان نوشیدنی مسلمانان با تردید نگاه می‌کردند اما گفته می‌شود وقتی پاپ کلمنت هشتم یک فنجان از قهوه نوشید و از آن لذت برد، انحصار تولید قهوه در دست مسلمانان را خطایی بزرگ دانست و خواستار «تعمید» آن شد.

در همین قرن و تا پیش از آغاز قرن ۱۸ میلادی دیگر نوشیدن قهوه در سراسر اروپا رواج پیدا کرد. کشورهای اروپایی کاشت این گیاه را در مناطق گرمسیری آغاز کردند و به تولید انبوه آن اقدام کردند. در اروپا هم  قهوه‌خانه‌هایی دایر شد که به محل معاشرت، مطالعه و تبادل نظر درباره موضوعات روز تبدیل شد و مانند کشورهای خاورمیانه حاکمان از این وضع چندان رضایت نداشتند، آنها قهوه‌خانه‌ها را مجلی جمع شدن «خرابکاران» می‌دانستند. قهوه‌خانه‌ها  مکانی برای اجتماع افراد ناراضی از وضع موجود هم بود. چارلز دوم پادشاه انگلستان قهوه‌خانه‌ها را مکانی برای «ملاقات خائنان و نشر شایعات سخیف درباره پادشاه و وزیرانش» معرفی می‌کرد و در قرن ۱۸ انقلابیون فرانسوی در قهوه‌خانه‌ها برای انقلاب برنامه‌ریزی می‌کردند.

به هرحال قرن ۱۸ بود که قهوه به عنوان کالای تجاری مهم، راه خود را در بازارهای اروپا باز کرد. صنعت قهوه با توسعه کشاورزی در مناطق مختلف و بازارهای جهانی به سرعت گسترش پیدا کرد و این توسعه منجر به تاسیس کارخانه‌های تولید قهوه و تولید انواع پودر قهوه و شیوه‌های محتلف طبخ آن مانند اسپرسو، آمریکانو، ترک و غیره شد.

قهوه در دنیای مدرن یک عنصر بسیار مهم در زندگی روزمره هر انسانی در هر کشوری است. قهوه در جهان به شکل‌ها و طعم‌های مختلفی تکامل یافته و نوشیدن آن همچنان به عنوان آداب معمول و لذت‌بخش شناخته می‌شود.

قهوه دیسترو امروز می‌تواند مدعی باشد که بهترین و باکیفیت‌ترین پودر و دانه قهوه را در دسترس علاقه‌مندان این نوشیدنی قرار می‌دهد و می‌توانید روز خود را با انرژی و با لحظاتی لذت‌بخش آغاز کنید. کافی‌ست از هر مغازه یا از سایت دیسترو قهوه مورد نظر خود را انتخاب کنید و با اطمینان از کیفیتش، روز را سپری کنید.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه اسپرسو

قهوه نوشیدنی رایجی است که از دانه‌های بو داده و آسیاب شده گیاه قهوه بدست می‌آید اما اسپرسو به روش عصاره‌گیری و دم‌آوری قهوه گفته می‌شود که چکیده‌اش، نوعی قهوه‌ی غلیظ با عطری قوی و درصد بالایی از کافئین را دارد. 

معمولا در هر فنجان(330 میلی‌لیتر) قهوه ترک، حدود 150-220 میلی‌گرم کافئین وجود دارد، در حالی که در یک شات اسپرسو(30 میلی‌لیتر) حدود 50-70 میلی‌گرم کافئین وجود دارد.