دنیای قهوه

تفاوت قهوه عربیکا و قهوه روبوستا

تفاوت دانه عربیکا و دانه روبوستا
تفاوت دانه عربیکا و دانه روبوستا

تا به حال به این فکر کردید که ترکیب دانه‌های مختلف چه تاثیری روی طعم قهوه‌تان دارد؟ یا ترکیب دانه قهوه عربیکا و روبوستا چه تفاوتی با هم دارند؟ قهوه‌ها انواع مختلفی دارند، بیش از 100 نوع دانه‌ی قهوه داریم اما دانه عربیکا و دانه روبوستا از گونه‌های رایج قهوه است. دانستن تفاوت‌های دانه قهوه عربیکا، روبوستا و لیبریکا به ما کمک می‌کند، به طعم ایده‌آل قهوه‌مان برسیم.

انواع دانه قهوه

قهوه چه انواعی دارد و ویژگی هر دانه‌ی قهوه چیست؟ چرا ترکیب این دو دانه ذائقه‌های متفاوتی را می‌سازد؟ این سئوال زمانی مطرح می‌شود که برای درست کردن قهوه‌ به سراغ ترکیب‌ متفاوت می‌رویم و اولین نکته دانستن ویژگی هر دانه‌ی قهوه است.

ویژگی دانه قهوه عربیکا

دانه قهوه عربیکا ویژگی متفاوتی دارد، این دانه در یمن خاستگاه دارد. دانه قهوه دارای شکل بیضی و صاف است و خط وسط روی دانه قهوه کمی دارای انحناست. دانه قهوه عربیکا اسیدیته بیشتری نسبت به بقیه دانه‌های قهوه دارد.

قهوه عربیکا طعم و رایحه ای پیچیده با اسیدیته بالا دارد. دانه عربیکا رایحه‌ای جذاب از شکلات، میوه و آجیل دارد که آن را در میان قهوه‌خورهای تخصصی محبوب می کند. قهوه عربیکا به دلیل تقاضای زیاد و شرایط سخت رشد گرانتر از قهوه روبوستا است. دانه قهوه 100درصد عربیکا دیسترو انتخابی مناسب است.

تفاوت دانه قهوه عربیکا و روبوستا

ویژگی دانه قهوه روبوستا

قهوه روبوستا دومین گونه قهوه است که به طور گسترده رشد می‌کند. خاستگاه اصلی دانه قهوه ربوستا منطقه غرب و مرکزی آفریقاست. قهوه روبوستا نسبت به قهوه عربیکا در برابر تغییرات دما و بارندگی مقاوم‌تر است و کشت این دانه قهوه کار کمتری دارد. دانه‌های قهوه ربوستا معمولاً زمانی برداشت می‌شوند که کاملاً رسیده باشند و سپس خشک و برشته می‌شوند تا طعم و عطر منحصر به فرد خود را نشان دهند.

دانه قهوه روبوستا گرد و دایره است و خط روی دانه قهوه صاف است. از لحاظ طعمی تلخ‌تر است و کافئین بیشتری دارد، اگر خواهان طعم قوی و تند قهوه هستید، دانه قهوه روبوستا بهترین انتخاب است. 

قهوه روبوستا به دلیل ارزان بودن و کشت راحت اغلب در ترکیب قهوه عربیکا برای کاهش هزینه‌های تولید استفاده می‌شود. همچنین دانه قهوه روبوستا به دلیل طعم قوی و کافئین بالا در قهوه فوری و ترکیب اسپرسو هم استفاده می‌شود. قهوه اسپرسو دیسترو با ترکیب دانه‌های عربیکا و روبوستا قهوه‌‌ای خوش طعم با کافئین و تلخی مناسب در دستان شماست.

تفاوت دانه قهوه عربیکا با دانه قهوه روبوستا به طور خلاصه:

  • دانه‌ روبوستا طعم تلخ دارد اما دانه عربیکا معمولاً به ترشی می‌زند.
  • کافئین دانه روبوستا بیشتر از عربیکاست.
  • قیمت دانه قهوه عربیکا بیشتر از دانه قهوه روبوستاست.
  • این دو نژاد قهوه خاستگاه متفاوتی دارند.

دانه قهوه لیبریکا 

دانه قهوه لیبریکا در پی نابودی دانه‌های عربیکا بر اثر هجوم نوعی آفت به محبوبیت رسید. فیلیپینی‌ها نخستین افرادی بودند که به پرورش دانه‌ قهوه لیبریکا روی آوردند و تبدیل به بزرگترین تأمین‌کننده این دانه قهوه شدند. دانه‌ قهوه لیبریکا طعم منحصربه‌فرد چوبی یا دودی، بادیِ سنگین و رایحه‌ای شبیه به گل‌ و میوه‌ها دارد.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه 

دانه قهوه روبوستا تلخی بیشتری نسبت به دانه قهوه عربیکا دارد.

  • دانه‌ روبوستا طعم تلخ دارد اما دانه عربیکا معمولاً به ترشی می‌زند. 
  • کافئین دانه روبوستا بیشتر از عربیکاست.
  • قیمت دانه قهوه عربیکا بیشتر از دانه قهوه روبوستاست.
  • این دو نژاد قهوه خاستگاه متفاوتی دارند.