دنیای قهوه

تفاوت قهوه و اسپرسو تصویری

تفاوت قهوه و اسپرسو
تفاوت قهوه و اسپرسو

تفاوت قهوه و اسپرسو چیست؟ نوشیدنی که اسپرسو نامیده می‌شود با قهوه چه فرقی دارد؟ قهوه و اسپرسو تفاوت‌های زیادی از عطر و طعم تا آسیاب دانه‌های قهوه دارند. قهوه نوشیدنی است که از دانه بو داده و آسیاب شده قهوه گرفته می‌شود، ولی  اسپرسو یکی از روش‌های دم آوری قهوه است.

قهوه اسپرسو چیست؟

اسپرسو به روش دم‌آوری قهوه گفته می‌شود که آب داغ با فشار زیاد از بین ذرات آسیاب شده و فشرده‌شده قهوه به مدت چند ثانیه عبور می‌کند و عصاره قهوه گرفته می‌شود. فرآیند عصاره‌گیری اسپرسو، با استفاده از ماشین اسپرسوساز یا موکاپات انجام می‌شود که همین منجر به طعم قوی و غلظت بالای قهوه اسپرسو است. از دیگر تفاوت‌های قهوه با اسپرسو در میزان سرو آن است، قهوه اسپرسو با 30 تا 60 میلی‌لیتر سرو می‌شود. قهوه اسپرسو دیسترو با دستچین بهترین دانه‌های قهوه و آسیاب مناسب، طعم تلخ و قوی اسپرسو را لمس شدنی‌تر می‌کند.

قهوه چیست؟

قهوه به طور کلی یک نوع نوشیدنی محبوب است که با استفاده از روش‌هایی مانند جوشاندن، فیلتر کردن یا به کمک قهوه‌سازهای مختلف عصاره‌گیری می‌شود و غلظت آن کمتر از اسپرسو است.

فرق قهوه و اسپرسو

  • تفاوت در روش دم‌آوری: روش دم‌آوری اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز یا موکاپات است درحالی که روش دم‌آوری قهوه با قهوه‌ساز، فیلتر یا فرنچ پرس است.
  • تفاوت در آسیاب دانه‌های قهوه: آسیاب دانه‌های قهوه برای اسپرسو به صورت بسیار ریز و آسیاب شده‌است اما برای قهوه دمی درشت تر و خشک‌تر است.
  • میزان کافئین: میزان کافئین یک  فنجان قهوه به ترکیب دانه‌های عربیکا و روبوستا بستگی دارد اما به طور کلی قهوه دمی به دلیل اینکه آب زمان دم آوری مصرف می‌شود از کافئین بیشتری هم برخودار است.
تفاوت قهوه و اسچرسو در چیست؟
منبع: homegrounds
coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره تفاوت قهوه و اسپرسو

قهوه نوشیدنی است که از دانه‌های بو داده و آسیاب شده گیاه قهوه بدست می‌آید اما اسپرسو به روش عصاره‌گیری و دم‌آوری قهوه است. 

اسپرسو به روش دم‌آوری قهوه گفته می‌شود که آب داغ با فشار زیاد از بین ذرات آسیاب شده و فشرده‌شده قهوه به مدت چند ثانیه عبور می‌کند و عصاره قهوه گرفته می‌شود.