دنیای قهوه

ده نوع قهوه بر پایه اسپرسو

ده نوع قهوه بر پایه اسپرسو
ده نوع قهوه بر پایه اسپرسو

قهوه اسپرسو پایه بسیاری از نوشیدنی‌‌ها لاته، کاپوچینو، آمریکانو و... است که از دستگاه اسپرسوساز یا موکاپات برای تهیه آن استفاده می‌کنند. نوشیدنی‌های برپایه اسپرسو معمولا گرم سرو می‌شوند؛ اما اغلب آنها را می‌توان به‌صورت سرد هم سرو کرد. نوشیدن قهوه‌های سرد در فصول گرم سال، لذت مصرف این نوشیدنی‌ها را دوچندان می‌کند. در ادامه یادداشت با انواع قهوه اسپرسو آشنا می‌شویم.

قهوه اسپرسو 

برای دم‌آوری قهوه روش‌های مختلفی وجود دارد. اسپرسو یکی از روش‌های دم‌آوری قهوه است که آب داغ با فشار زیاد از بین ذرات آسیاب شده و فشرده‌ شده قهوه به مدت حدوداً 30 ثانیه عبور می‌کند و عصاره قهوه گرفته می‌شود. به واحد اندازه‌گیری اسپرسو شات می‌گوییم که هر شات معادل ۲۵ الی ۲۸ سی سی است.

انواع قهوه دیسترو

انواع قهوه اسپرسو

اسپرسو

اسپرسو بی‌چون و چرا یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌هاست که با ترکیب قهوه دیسترو و دستانی‌ماهر لایه فوم یا کرم قهوه روی این نوشیدنی ظاهر می‌شود که عقل از سرتان می‌برد.

ریستریتو

ریستریتو درواقع یک اسپرسوی محدود و کوچک‌ شده‌است به همین دلیل تمرکز آن بیشتر بر طعم قهوه است.

آمریکانو (Americano)

آمریکانو یا امریکن نوشیدنی با ترکیب اسپرسو و آب جوش است. قهوه آمریکانو به دلیل مخلوط شدن آب جوش با اسپرسو طعم ملایم‌تری نسبت به اسپرسو دارد که می‌تواند به صورت سرد یا گرم سرو شود.

لته (Latte)

لته از ترکیب اسپرسو، شیر فوم دار و شیر درست می‌شود. بدین صورت که اسپرسو را کف فنجان سرو ریخته و روی آن شیر و فوم شیر را اضافه می‌کنیم. لاته را با طرح‌های زیبای حاصل از فوم شیر تزئین می‌کنند.

کاپوچینو (Cappuccino)

کاپوچینو نوشیدنی‌ بر پایه اسپرسو است که ترکیبی شبیه به لته دارد با این تفاوت که مقدار شیر آن کمتر و مقدار فوم آن بیشتر از لته است.

موکا (Mocha)

 موکا یا کافه موکا، ترکیب قهوه اسپرسو، شکلات و فوم شیر است. با یک فنجان موکا ترکیب دوست داشتنی شیر و شکلات را در یک فنجان دارید.

کارامل ماکیاتو (Macchiato)

ماکیاتو نوعی نوشیدنی دلچسب است که با اسپرسو و مقدار کمی فوم شیر سرو می‌شود. اگر به ماکیاتو سس کارامل هم اضافه کنید، نوشیدنی با ترکیب قهوه، کارامل و کمی شیر دارید که به ایتالیایی به آن کارامل ماکیاتو گفته می‌شود.

آیس کافی(ice coffee)

آیس کافی نوعی نوشیدنی خنک است که از میکس قهوه با یخ درست می‌شود. برای یک آیس کافی خوشمزه‌تر می‌توانید از کارامل، عسل یا خامه استفاده کرد و به ترکیب دلخواه رسید.

اسپرسو کن‌پانا (con panna)

اگر یک لایه خامه زده شده را روی یک شات قهوه اسپرسو بریزید، نوشیدنی فوق‌العاده‌ای به اسم کن‌پانا آماده کردید.

آفوگاتو (Affogato)

آفوگاتو یک نوشیدنی خوشمزه و منحصر به فرد است که با ترکیب قهوه، بستنی و شکلات درست می‌شود، ترکیب اسپرسو داغ با بافت نرم بستنی آفوگاتو خوشمزه‌ را درست می‌کند. 

منبع: coffeesphere

 

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره انواع قهوه اسپرسو

لاته و کاپوچینو ترکیبی شبیه به هم دارند و تفاوت آن‌ها در مقدار شیر است. در کاپوچینو مقدار شیر کمتری نسبت به لاته استفاده می‌شود اما فوم بیشتری دارد.

اسپرسو به روش دم‌آوری قهوه گفته می‌شود. زمانی که آب داغ با فشار از بین ذرات آسیاب شده قهوه عبور می‌کند، عصاره قهوه گرفته می‌شود.

نوشته های مشابه