دنیای قهوه

طرز تهیه قهوه ترک

طرز تهیه قهوه ترک
طرز تهیه قهوه ترک

دم کردن یک فنجان قهوه ترک با عطر و طعم قوی از دید یک قهوه‌‌ باز چندان کار آسان و پیش‌پا افتاده‌ای‌ نیست اما اغلب کسانی که به تازگی با دنیای قهوه آشنا شده‌اند با گشت و گذار در اینترنت و خواندن چند مقاله دنیای قهوه را کشف شده می‌پندارند در حالی که این طور نیست برای یک فنجان قهوه ترک علاوه بر روش دم‌آوری، انتخاب قهوه هم اهمیت دارد. در این مقاله هر آنچه باید درباره قهوه ترک بدانید را به شما آموزش می‌دهیم پس با ما همراه باشید.

\

مواد لازم برای تهیه قهوه ترک

آب  ............................................... 2 فنجان 

شکر ................................................2 قاشق

پودر قهوه ترک ................................3 تا 4 قاشق چای‌خوری

چگونه پودر قهوه ترک خوب را تشخیص دهیم؟

گام اول برای تشخیص قهوه ترک

یک قهوه مرغوب را در وهله‌ی اول مدیون پرورش و فرآوری زیرنظر متخصصین هستیم که ما در تولید قهوه ترک دیسترو تمامی موارد را در نظر گرفته‌ایم. از جهت انتخاب دانه های قهوه از استانداردهای ملی و بین المللی تخصصی قهوه (SCA) استفاده کرده‌ایم تا بهترین نوع دانه قهوه برای محصولات دیسترو انتخاب کنیم و بعد با رست و آسیاب حرفه‌ای یک فنجان قهوه ترک اصیل با اسیدیته مناسب و متوسط، با بالانس طعمی منحصر به فردی تولید کنیم.

گام دوم مهارت دستان شما

علاوه بر دانه قهوه، تجربه و مهارت شما در سرو یک فنجان قهوه ترک نیز موثر است. یک باریستای ایده آل علاوه‌بر مهارت باید نسبت به سلیقه مخاطبان خود هم شناخت داشته باشد تا بتواند نظرشان را جلب کند.

طرز تهیه قهوه ترک

مرحله اول برای شروع به ازای هر نفر یک فنجان قهوه‌خوری آب داخل جذوه یا ایبریک بریزید. برای اینکه قهوه با کیفیت‌تری داشته باشید بهتر است از آب معدنی یا آب با سختی پایین استفاده کنید.

مرحله دوم حالا پودر قهوه ترک دیسترو  را بردارید و به ازای هر نفر یک قاشق غذا خوری نیمه پر ( معادل 5 الی 7 گرم) پودر قهوه ترک داخل آب بریزید. قبل از قرار دادن قهوه روی حرارت ، بعد از حدود 40 الی 60 ثانیه به آرامی با چنگال شروع به همزدن قهوه کنید تا پودر در آب حل شود. اگر دوست دارید قهوه‌تان را شیرین میل کنید، در این مرحله می‌توانید به دلخواه خودتان شکر به قهوه اضافه کنید. اگر از ترکیب شکر در قهوه ترک لذت نمی‌برید از این مرحله بگذرید. قبل از قراردادن کامل جذوه روی حرارت، آن را روی شعله بچرخانید تا قهوه‌ای روی دیواره ظرف باقی نماند. دقت کنید حرارت ملایم برای دم آوری قهوه ترک مناسب است پس به هیچ وجه حرارت را زیاد نکنید.

مرحله سوم بعد از چند دقیقه حباب‌هایی کنار سطح قهوه دیده می‌شود، بعد از ظاهر شدن حباب های هوا دم آوری را تمام کنید و ظرف را از روی شعله بردارید. این فرآیند بسته به حجم قهوه ترک دم‌آوری شده حدود 4 الی 6 دقیقه طول می کشد فراموش نکنید قبل از اینکه قهوه بجوشد آن را از روی حرارت بردارید؛ دیر برداشتن قهوه از روی حرارت مزه اصلی آن را از بین می‌رود و تلخ می‌شود.

در این مرحله  بعد از چند دقیقه حباب‌هایی کنار سطح قهوه دیده می‌شود، بعد از ظاهر شدن حباب های هوا دم آوری را تمام کنید و ظرف را از روی شعله بردارید. این فرآیند بسته به حجم قهوه ترک دم‌آوری شده حدود 4 الی 6 دقیقه طول می کشد فراموش نکنید قبل از اینکه قهوه بجوشد آن را از روی حرارت بردارید؛ دیر برداشتن قهوه از روی حرارت مزه اصلی آن را از بین می‌رود و تلخ می‌شود.

در آخر زمان سرو قهوه ترک است، به هیچ وجه از این مرحله سرسری نگذرید. برای سرو قهوه‌تان اول فوم تشکیل شده را به نسبت مساوی با استفاده از همان ظرف جذوه، در تمامی فنجان ها تقسیم کنید و در ادامه به همین ترتیب فنجان ها را با عصاره پر کنید. زمانی که قهوه را داخل فنجان ریختید مدتی صبر کنید تا پودر معلق در فنجان ته نشین شود.حالا زمان نوشیدن قهوه ترک با طعمی بی‌نظیر است.

نوشیدن روزانه یک فنجان قهوه مرغوب لذت زندگی را واقعی‌تر کند و تاثیر بسزایی بر عملکرد شما می‌گذارد پس فواید قهوه را دست کم نگیرید.

سئوالات متداول درباره قهوه ترک

قهوه ترک، شیوه‌ای برای سرو قهوه است که قهوه‌ی آسیاب شده  در قهوه‌جوشی به نام جذوه جوشانده می‌شود و در فنجان سرو ریخته می‌شود. دانه‌های پودر شده‌ی قهوه در فنجان می‌توانند ته‌نشین شوند

قهوه ترک و قهوه اسپرسو در روش دم‌آوری، آسیاب دانه‌های قهوه ، طعم و غلظت تفاوت‌های زیادی دارند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *