دستان ماهر

طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس

طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس
طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس

از آن جا که امروزه نوشیدن قهوه درمیان ایرانیان رشد چشمگیری داشته و تقریبا نسل جوان را هم شیفته خود کرده است؛ آشنایی با روش‌های دم آوری قهوه از جمله با موکاپات یا فرنچ پرس و... هم از الزامات زندگی در کنار این نسل شده است. در این مقاله با روش دم آوری قهوه با فرنچ پرس که در بین ایرانیان به قهوه فرانسه معروف است، آشنا می‌شوید.

شاید درباره دم‌آوری قهوه با فرنچ پرس شنیده باشید، که در ایران با نام قهوه فرانسه شناخته می‌شود. برای این روش از دم آوری پیشنهاد ما استفاده از دانه قهوه اسپرسو 100%عربیکا دیسترو یا دانه قهوه اسپرسو میکس دیسترو هست که به راحتی با درجه آسیاب درشت‌تر از پودر قهوه اسپرسو و ترک می‌‌توانید در خانه آسیاب کنید و از تازگی و عطر ناب آن لذت ببرید.

آنچه برای دم آوری قهوه با فرنچ‌ پرس لازم دارید:

  • دانه قهوه یا پودرقهوه با درجه آسیاب مخصوص فرنچ پرس (درشت تر از درجه آسیاب ترک و اسپرسو)
  • فرنچ پرس
  • آب آشامیدنی ( اگر از آب‌معدنی یا آب تصفیه شده استفاده کنید بهتراست)

فرنچ پرس چیست؟

فرنچ‌پرس یکی از ابزارهای دم‌آوری قهوه است که کار با آن چندان پیچیده نیست. فرنچ‌پرس از دو قسمت اهرم و مخزن تشکیل شده است که به دم‌آوری قهوه باکیفیت، با عطر و طعم واقعی پرطرفدار است. از فرنچ پرس برای دم‌آوری قهوه، دمنوش یا حتی گرفتن فوم شیر هم می‌توانید استفاده کنید.

روش دم‌آوری قهوه با فرنچ پرس

برای یک قهوه فرانسه یا فرنچ پرس خوش طعم، ابتدا آب را در کتری بجوشانید. زمانی که آب به جوش آمد کمی صبر کنید تا غل بزند. اگر از کتری برقی با قابلیت تنظیم دمایی یا دارای نمایشگر استفاده می‌کنید چه بهتر، کارتان آسان‌تر است، چون می‌توانید به راحتی آب را به دمای 92 درجه سانتی گراد  برسانید.

حالا قبل از هر کاری، مقداری آب جوش را درون فرنچ پرس بریزید تا ظرف‌تان گرم شود. مهم‌ترین نکته در روش دم‌آوری با فرنچ پرس، گرم کردن ظرف قبل از عصاره‌گیری هست. در حین گرم شدن ظرف فرنچ پرس می‌توانید با استفاده از آسیاب قهوه، مشغول آسیاب کردن دانه قهوه شوید. درجه آسیاب در پودر مورد استفاده در روش فرنچ پرس نسبت به روش های دیگر عصاره گیری (اسپرسو یا ترک و...) کمی درشت تر است.

حالا پودر قهوه را داخل فرنچ پرس بریزید و با چرخاندن ظرف، سطح پودر را صاف کنید. یکنواخت بودن سطح پودر قهوه در عصاره‌گیری تاثیرخواهد داشت. فراموش نکنید به ازای هر نفر مقدار 5 الی 7 گرم قهوه بریزید.

حالا پودر قهوه را داخل فرنچ پرس بریزید و با چرخاندن ظرف، سطح پودر را صاف کنید. یکنواخت بودن سطح پودر قهوه تاثیر فراوانی در عصاره‌گیری خواهد داشت. نسبت دم‌کردن قهوه در فرنچ پرس یک فرمول ساده دارد.  15 گرم قهوه آسیاب شده به ازای هر 225 گرم آب باید بریزیم. 

زمانی که قهوه را داخل فرنچ پرس ریختید، بعد در فرنچ پرس را روی ظرف به گونه ای قرار بدهیم که میله متصل به فیلتر بالا قرار داشته باشد  و بعد به آرامی آن را به داخل فشار دهید. عصاره‌گیری معمولا 5 الی 10 دقیقه طول می‌کشد.اگر در آخر لرد در ته فنجان‌ دیدید کاملا طبیعی است.

coffeebeans-icon

مطالب پیشنهادی درباره قهوه: 

سئوالات متداول درباره قهوه 

آب داغ را داخل فرنچ پرس بریزید و خالی کنید تا ظرف فرنچ پرس گرم شود. قهوه را داخل مخزن بریزید و آب داغ را کم‌کم به آن اضافه کنید و با یک قاشق به آرامی هم بزنید. اهرم را بالا دهید و در را روی ظرف ببندید 4 الی 8 دقیقه لازم است تا قهوه دم بکشد، حالا کم‌کم اهرم را پایین دهید.

فرنچ پرس ابزاری برای دم آوری قهوه، چای، چای سبز و دمنوش است برای آشنا شدن با طرز استفاده این ابزار مقاله بالا را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *