دنیای قهوه

قهوه لیبریکا

ما در قهوه دیسترو در تلاش هستیم تا بهترین و باکیفیت‌ترین انواع قهوه را به فنجان صبح یا عصر قهوه شما بیاوریم و با دستانی ماهر لذت زندگی را برایتان دو چندان کنیم. می‌توانید بهترین پودر و دانه‌های قهوه و قهوه‌های فوری را از دستان ماهر دیسترو بگیرید و روزتان را با انرژی بیشتری شروع کنید. اما در دنیای قهوه انواع دیگری هم وجود دارد که کمیاب است و آشنایی با این نوع از قهوه می‌تواند دیدگاه ما را به جهان این پودر جادویی تغییر دهد.

وقتی از دنیای قهوه حرف می‌زنیم، جنبه‌های زیادی هستند که می‌توان درباره آنها نوشت و حرف زد. امروزه چندین و چند نوع قهوه وجود دارد که برخی از آنها محبوب تر هستند و همچنان می‌توان انواع قهوه را با چیزهای دیگر ترکیب کرد و یک نوشیدنی نو و لذیذ ساخت. منوی کافه‌ها و رستوران‌ها پر از انواع قهوه هست و آنقدر تنوع قهوه زیاد است که همه ذائقه‌ها می‌توانند از این نوشیدنی محبوب لذت ببرند. زندگی بسیاری از انسان‌ها در دنیا با قهوه زیباتر و پرانرژی‌تر شده و آدم‌ها کارهایشان را با این نوشیدنی گیاهی بهتر و سریع‌تر انجام می‌دهند. به معنای دیگر، قهوه به کیفیت زندگی انسان معنایی دیگر بخشیده و باعث سرخوشی بیشتر و افزایش طول عمر شده است.

بیشترین میزان مصرف قهوه در دنیا به دو نوع آن یعنی عربیکا و روبوستا اختصاص پیدا می‌کند و بیشتر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان قهوه، از این دو نوع قهوه استفاده می‌کنند. اما نوع سومی از قهوه هم وجود دارد که کم‌تر کسی آن را می‌شناسد و البته به دلیل کمیاب و گران بودن آن، کم‌تر کسی به دنبالش هم می‌رود.

نوع سوم قهوه

قهوه عربیکا تقریبا ۶۰ درصد از کل بازار این صنعت و قهوه روبوستا ۴۰ درصد بازار را به خود اختصاص داده‌ و سهم قهوه نوع سوم از این بازار خیلی کم‌ است. از قهوه لیبریکا صحبت می‌کنیم. این نوع قهوه مهم و کمیاب قرن‌هاست که وجود داشته اما تنها یک تا دو درصد از کل قهوه جهان را تشکیل می‌دهد. دانه‌های این قهوه بسیار بزرگ‌تر از قهوه‌های معمول و طعم آن نسبت به بقیه بسیار مطلوب‌تر و قیمت آن هم بسیار بالاتر است.

این گونه‌ی نادر از قهوه ممکن است رو به انقراض باشد اما خوشبختانه مناطقی در جهان هنوز هستند که قهوه لیبریکا را کشت و تولید می‌کنند.

منشا، کشت و استفاده

از منظر فنی قهوه لیبریکا گونه‌ای از گیاه گلدار از خانواده روناسیان و بومی غرب و مرکز آفریقا مانند لیبی، اوگاندا و آنگولا است. در خلال قرن‌ها این نوع از قهوه به شرق آسیا برده شد و فرض بر این است که حدود ۵۰۰ سال پیش تاجران و مستعمره‌نشینان بریتانیایی قهوه لیبریکا را به بقیه دنیا معرفی کردند. امروزه کشاورزانی از مالزی، اندونزی، سیشل و جزایر آندمان و نیکوبار همچنان این نوع از قهوه را کشت می‌کنند اما کشت صنعتی آن بیشتر در فیلیپین انجام می‌شود.

مشخصات ظاهری

درخت قهوه لیبریکا تا ۹ متر هم رشد می‌کند و در مقایسه با نوع عربیکا و روبوستا برگ‌های پهن‌تر و میوه‌های و دانه‌های بزرگ‌تری دارد. به همین دلیل است که برخی مردم میوه آن را «دانه‌ی فیل» می‌نامند. دانه‌های قهوه این درخت حدود ۲ سانتی‌متر است و دارای شکلی نامتقارن هستند. این دانه‌ها بافتی سخت و چوبی دارند و معمولا با رایحه‌ای دودی و خاکی توصیف می‌شوند. آنها همچنین سطح اسیدی پایینی دارند و به همین دلیل طعم‌شان نسبت به سایر قهوه‌ها ملایم‌تر است.

درخت قهوه لیریکا در مناطق گرمسیری رشد می‌کند و مشخصات ظاهری آن با بقیه گونه‌های قهوه کاملا متفاوت است و مقاومت بیشتری نسبت به شرایط نامساعد آب و هوایی دارد.

 

نایاب امروز؛ ناجی دیروز

شاید این روزها پیدا کردن قهوه لیبریکا سخت باشد اما زمانی بود که این نوع از قهوه نقش حیاتی در تاریخ قهوه جهان ایفا کرد.
ماجرا به سال ۱۸۹۰ برمی‌گردد. در آن سال یک آفت بیش از ۹۰ درصد قهوه عربیکا در جهان را از بین برد و گیاهان زیادی از گونه قهوه عربیکا از بین رفتند.
کشاورزان و تاجران برای یافتن راه‌حل به تولید قهوه لیبریکا روی آوردند و فیلیپین اولین کشوری بود که تلاش کرد قهوه لیبریکا را به صورت انبوه تولید کند. این کشور گرمسیر در آن زمان تحت سیطره آمریکا بود و این تصمیم کمک زیادی به اقتصاد فیلیپین کرد چرا که تا مدت‌ها به تنها تامین‌کننده واقعی قهوه در دنیا تبدیل شدند.
اندکی بعد هم برخی کشورها مانند مالزی و اندونزی راه فلیپین را دنبال کردند.
درخت قهوه لیبریکا در مقایسه با گیاه قهوه عربیکا در برابر آفات و حشرات بسیار مقاوم‌تر است و سازگاری بیشتری با آب و هوای گرمسیری دارد. از سوی دیگر این درخت می‌تواند در ارتفاعات بسیار پایین‌تر هم مانند قهوه روبوستا رشد کند.
در آن زمان برای مدت کوتاهی این نوع از قهوه جایگزین مناسبی برای تقاضاهای رو به رشد قهوه در دنیا شد، بنابراین باید به جایگاه درست قهوه لیبریکا در تاریخ قهوه به خوبی آگاه باشیم

طعم قهوه لیبریکا

به صورت کلی، نظرات مختلفی درباره طعم قهوه لیبریکا وجود دارد. برخی کارشناسان طعم آن را منحصربه‌فرد توصیف می‌کنند که شامل عطر گل و  میوه است. برخی دیگر که این نوع از قهوه را امتحان کرده‌اند معتقدند طعم و عطری مانند رایحه چوب دارد و در کل با قهوه‌های دیگر کاملا متفاوت است.

تمام این نظرات می‌تواند درست باشد زیرا طعم و عطر قهوه کاملا بستگی به این دارد که قهوه شما از کجا آمده باشد.

برای مثال برخی از تولیدکنندگان قهوه در مالزی تمرکزشان را بر قهوه لیریکا گذاشتند و نتیجه شگفت‌انگیز بود. آن نوع از قهوه شیرین و تقریبا بدون هیچ اسیدی بود. در واقع برخی عشاق قهوه، لیبریکا را یکی از شیرین‌ترین قهوه‌های زمین توصیف می‌کنند که خوش طهم و غلیظ و کاملا شیرین است.

درکل این نوع از قهوه کمیاب سطح اسیدی پایینی دارد و به همین دلیل تلخی بسیار کمی هم دارد و برای افرادی مناسب است که قهوه با طعم ملایم‌تری را ترجیح می‌دهند

لیبریکا را از کجا پیدا کنیم؟

برخی از کشورها در کشت و تولید این نوع از قهوه شناخته‌شده و موفق هستند اما به طور کلی پیدا کردن قهوه لیبریکا بسیار دشوار است و دلیل آن هم تعداد کم تولیدکنندگان آن است.

یکی از تولیدکنندگان بزرگ این نوع از قهوه مالزی است. جالب است بدانید قهوه لیبریکا ۹۵ درصد از تولید قهوه این کشور را تشکیل می‌دهد و شما می‌توانید قهوه واقعی لیریکا را در کافه‌های محلی مالزی پیدا کنید. اگر هم می‌خواهید مقداری از دانه‌های قهوه لیبریکا را تهیه و خودتان آنها را دم یا برشته کنید، بازار قهوه مالزی مکان خوبی برای پیدا کردن آن است.

فیلیپین کشور دیگری است که می توانید لیبریکا را با خیال راحت بابت اصل بودنش، تهیه کنید. در مجموع حدود ۴ درصد از کل تولید جهانی لیبریکا در این کشور انجام می‌شود. کافه‌های فیلیپین این قهوه را ساده یا با شکر سرو می‌کنند و این قهوه بخشی از زندگی روزانه مردم آنجا است.

 اندونزی یکی دیگر از کشورهای تولیدکننده برتر قهوه لیبریکا در دنیا است. این کشور انواع مختلف قهوه را کشت و صادر می‌کند و قهوه لیبریکا هم برای اولین بار توسط استعمارگران اروپایی به این کشور آورده شد و به سرعت هم مورد استقبال کشاورزان اندونزیایی قرار گرفت. تا امروز هم کشاورزان محلی اندوزی قهوه لیبریکا را به صورت تجاری تولید می‌کنند..

سخن پایانی

قهوه لیبریکا همان‌طور که گفته شد، نایاب است اما اگر فرصتی پیش آمد، حتما این قهوه کمیاب را امتحان کنید تا ببینید چقدر طعم آن در مقایسه با قهوه‌هایی که عادت کرده‌اید، متقاوت است. این امید است که کشاورزان بتوانند به صورت تجاری و انبوه به تولید پایدار قهوه لیبریکا که در برهه‌ای از تاریخ به حفظ فرهنگ قهوه کمک کرده، دست پیدا کنند. این نوع از قهوه این روزها رو به انقراض می‌رود اما هنوز هستند افرادی که از قهوه لیبریکا استقبال می‌کنند و سنت نوشیدن آن را زنده نگه می‌‌دارند.

پس اگر فرصتی دست داد حتما این نوع از قهوه را امتحان کنید و با ما هم در میان بگذارید

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه لیبریکا

دانه این نوع از قهوه درشت‌تر از سایر قهوه‌ها است و طعم ملایم‌تری هم دارد که غرب آفریقا تولید می‌شود.

اندونزی، مالزی و فیلیپین سه کشوری هستند که در تولید قهوه لیبریکا نقش اساسی دارند.