دنیای قهوه

تفاوت لاته و کاپوچینو

این روزها قهوه به معنای واقعی در سراسر جهان پیدا می‌شود. کم‌تر جایی وجود دارد که یک فنجان قهوه پیشنهاد نشود و می‌توانید نوشیدنی مورد علاقه خودتان را از میان انواع قهوه در کافه‌ها و رستوران‌ها  انتخاب کنید.

دو نوع از محبوب‌ترین انتخاب‌ها لاته و کاپوچینوی ایتالیایی است که در نگاه اول خیلی هم شبیه هم هستند اما این دیدگاه وقتی از نزدیک‌تر به آنها نگاه کنید، تغییر می‌کند و متوجه می‌شوید که تفاوت‌های زیادی هم دارند. اما چگونه لاته و کاپوچینو که هر دوی آنها از ایتالیا  آمده‌اند، را می‌توان تشخیص داد؟ از نظر ظاهری این دو نوع از قهوه شباهت زیادی با همدیگر دارند و تمایز بین آنها تنها از لحاظ ظاهری کاری دشوار است. برای تشخیص قهوه کاپوچینو و لاته چیزی بیش از مشخصات ظاهری و چشم‌هایمان نیاز دارید.

شما می‌توانید حتی قهوه اسپرسو خود را از دیسترو سفارش دهید و در خانه و محل کار کاپوچینو یا لاته درست کنید.

پس با هم تفاوت این دو قهوه را بررسی کنیم.

شباهت‌های لاته و کاپوچینو

با وجود تفاوت‌ها، هر دو نوع قهوه از مواد اولیه یکسانی استفاده می‌کنند که باعث شباهت بین آنها می‌شود.  نخستین شباهت استفاده از قهوه نوع اسپرسو در هر دو است. خاستگاه هر دوی این قهوه‌ها ایتالیا است و میزان اسپرسو در هر دو نوشیدنی کاملا به ذائقه شما بستگی دارد؛ می‌توانید ۱ یا ۲ شات اسپرسو در کاپوچینو یا لاته داشته باشید. در برخی از کشورها استاندارد هر دو قهوه ۲ شات اسپرسو است اما اگر بخواهید یک شات برایتان اسپرسو استفاده می‌شود. به طور معمول هم از دانه‌های اسپرسو برشته متوسط یا تلخ برای آنها استفاده می‌شود اما دانه‌های اسپرسو با رُست بیشتر به جهت اسیدیته پایین‌تر مناسب‌تر هستند.

به صورت خلاصه؛ شیر و  اسپرسو دو عنصر اصلی تشکیل‌دهنده قهوه کاپوچینو و لاته هستند

نگاه اول؛ شیر

اما حالا به تفاوت‌های این دو نوع قهوه بپردازیم.

همان‌طور که گفته شد، شیر یکی از مواد اولیه تشکیل‌دهنده کاپوچینو و لاته است. به صورت کلی، یک تفاوت بزرگ میان کاپوچینو و لاته در مقدار بخار شیر و مقدار فوم شیر است. ممکن است وقتی یکی از آنها را سفارش می‌دهید، هر دو کاملا شبیه هم باشد اما نحوه درست کردن آنها کاملا متفاوت است. کاپوچینو فوم شیر بیشتری نسبت به لاته دارد درحالی که در لاته به جای فوم شیر، از شیر جوشیده با بخار استفاده می‌شود. در اصل تفاوت این دو نوع قهوه در بافت و نسبت شیر آنها است.

شیر به قهوه شما طعم بهتری می‌دهد و به دلیل فوایدی که دارد همیشه توصیه می‌شود. ممکن است در ابتدای کار درست کدرن فوم شیر برایتان سخت باشد اما پس از چندین بار تلاش می‌توانید روی آن مسلط شوید و به راحتی فوم شیر درست کنید.

تجهیزات لازم

دستگاه معمول برای تهیه یک کاپوچینو و قهوه لاته دستگاه اسپرسو‌ ساز است. این دستگاه قابلیت درست کردن بخار شیر و فوم شیر را همزمان دارد. اما اگر بودجه شما به دستگاه اسپرسوساز نمی‌رسد می‌توانید از کف‌ساز شیر برقی استفاده کنید که هم کوچک‌تر و هم ارزان‌تر است.

تفاوت در میزان مواد تشکیل‌دهنده

تمام مواد اولیه یک کاپوچینوی معمولی به صورت یک سوم تقسیم‌بندی می‌شود که شامل اسپرسو، بخار شیر و فوم شیر است. اما قهوه لاته مقدار بسیار بیشتری بخار شیر و در مقابل لایه‌ بالایی آن فوم شیر سبک‌تر و کم‌تری دارد.

کاپوچینو به طور مشخصی لایه‌لایه است به صورتی که شما بتوانید هر لایه را جداگانه بچشید و لذت ببرید اما در قهوه لاته، اسپرسو و شیر با بخار جوش آمده، با هم آمیخته شه و طعمی یکسان دارد

کاپوچینو چیست؟

یک لیوان کاپوچینو شامل؛

 • یک سوم اسپرسو
 • یک سوم شیر با بخار جوش آمده
 • یک سوم فوم شیر

به طور معمول یک یا دو لایه پایینی را اسپرسو تشکیل می‌دهد و لایه بعد بخار شیر و سپس یک لایه ضخیم از فوم شیر داخل لیوان ریخته می‌شود و در نهایت بافت نوشیدنی شما به طرز زیبایی صاف و مخملی خواهد بود. کاپوچینو طعم اسپرسو قوی‌تری نسبت به لاته دارد و دلیل آن هم شیر کم‌تر و کف بیشتر است. جالب است بدانید باریستاهای حرفه‌ای نسبت مواد‌های تشکیل‌دهنده کاپوچینو را با دست خودشان می‌توانند وزن کنند و براساس آن نوشیدنی شما را درست کنند

لاته چیست؟

یک لیوان قهوه لاته شامل؛

 • یک سوم اسپرسو
 • دو سوم شیر با بخار جوشیده‌شده
 •  لایه‌ای بسیار نازک از فوم شیر

یک فنجان لاته با همان پایه و لایه اول کاپوچینو آغاز می‌شود. اولین لایه در فنجان لاته یک یا دو شات قهوه اسپرسو است و بعد از آن اسپرسو با شیر جوشیده با بخار ترکیب می‌شود و در نتیجه یک نوشیدنی غنی و با بافت خامه‌ای به دست خواهید آورد.

در مقایسه با کاپوچینو، قهوه لاته طعمی ملایم تر و کمی شیرین دارد زیرا حاوی مقدار بیشتری بخار شیر است.

البته که طرز تهیه لاته و کاپوچینو در هر کشوری می‌تواند متفاوت باشد، برای مثال در ۲۰ سال گذشته که هر دو نوع قهوه محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند، برخی چیزها مانند فندق یا شیرین‌کننده‌ها هم به ترکیبات آن اضافه شده است

کدام یک سالم‌تر است؟!

اینکه کدام یک از این قهوه‌ها سالم‌تر است، کاملا به سلیقه و تعریف شما از سلامتی بستگی دارد. به طور کلی کاپوچینو حاوی کالری کم‌تری است زیرا شیر کم‌تری دارد. اما میزان کافئین در این دو نوشیدنی به شرطی که به یک میزان اسپرسو داشته باشند؛ یکسان است اما لاته که حاوی مقدار بیشتری شیر است، کالری، چربی و پروتئین بیشتری هم دارد.

نگاهی دقیق‌تر بیاندازیم؟

کاپوچینو در هر ۱۶ اونس (۴۷۵ میلی لیتر)

 • کالری ۱۳۰
 • پروتئین ۸ گرم
 • چربی کل ۵ گرم
 • کربوهیدرات ۱۳ گرم

لاته در هر ۱۶ انس(۴۷۵ میلی‌لیتر)

 • کالری ۲۰۶  
 • پروتئین ۱۳ گرم
 • چربی کل ۸ گرم
 • کربوهیدرات ۵ گرم

کاپوچینو و لاته سرد

برخی روزهای گرم تابستان دوست داریم هم خنک شویم و هم می‌خواهیم قهوه‌ای بنوشیم که پرانرژی دو سرحال کارهایمان را ادامه دهیم و بهترین گزینه کاپوچینو یا لاته سرد است. امروزه انواع نوشیدنی‌ قهوه به صورت سرد محبوبیت زیادی پیدا کرده و هم کاپوچینو و هم لاته را می‌توانید به صورت سرد درست کنید اما یادتان باشد که طعم آنها کاملا متفاوت خواهد بود.

هرچند اسپرسو داخل این دو نوع نوشیدنی ایتالیایی همچنان باید وجود داشته باشد اما دیگر از بخار شیر یا فوم شیر استفاده نمی‌کنید و در عوض ترکیب اسپرسو، شیر سرد و یخ جایگزین می‌شوند.

طعم آنها بسیار خامه‌ای تر است اما در نهایت از لحاظ ظاهری شبیه کاپوچینو و لاته داغ هستند. پس حتما یک بار هم شده این ترکیب را امتحان کنید و از طعم و خنکی آن لذت ببرید.

سخن آخر

به طور خلاصه کاپوچینو و لاته هر دو ترکیبات یکسانی دارند اما روش‌های متفاوت با نسبت‌های متفاوت برایشان به کار گرفته می‌شود. این تفاوت‌ها در نهایت بافت و طعم این دو نوع نوشیدنی ایتالیایی را تغییر می‌دهند.

همچنین میزان کافئین آنها فرقی ندارد اما ارزش غذایی‌شان به دلیل مقدار متفاوت شیر با هم فرق می‌کند. در نهایت هم میزان اسپرسو داخل آنها کاملا به ذائقه خودمان بستگی دارد که یک یا دو شات از اسپرسو استفاده کنیم.
شما می‌توانید با خیال راحت از قهوه دیسترو، دانه یا پودر اسپرسو تهیه و در خانه این دو نوشیدنی را درست کنید و در یک عصر زمستانی یا تابستانی همراه با خانواده و دوستان‌تان از طعم واقعی قهوه لذت ببرید.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره لاته و کاپوچینو

خیر شما به راحتی می‌توانید از فوم‌ساز شیر استفاده کنید. این فوم‌ساز‌ها در بازار موجود هستند و قیمت‌شان مناسب است.

بله شما می‌توانید آیس لاته یا آیس کاپوچینو درست کنید و فقط لازم است جای بخار شیر یا فوم شیر، شیر سرد با یخ فراوان بریزید.