دنیای قهوه

چه کسانی نباید قهوه بخورند؟

نوشیدن قهوه دیسترو راهی خوشمزه و لذیذ برای افزایش انرژی در صبح و شکست خمودگی در عصر است. قهوه محبوب‌ترین نوشیدنی جهان را می‌توان اکسیر سلامتی تعریف کرد و طبق مطالعات انجام ‌شده، خطر ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها را کاهش می‌دهد و از بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری و حتی به کاهش وزن کمک می‌کند. اما برای برخی افراد نوشیدن قهوه ممکن است عوارض جانبی منفی داشته باشد. برای مثال ممکن است بعد از نوشیدن فنجانی قهوه احساس اضطراب کنید یا تپش قلب بگیرید.

در این یادداشت قصد داریم افرادی که نمی‌توانند قهوه بنوشند و برایشان ضرر دارد را بررسی کنیم.

  • افراد مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر

آنجلا پلانلز متخصص تغذیه ساکن سیاتل و رییس کمیته آکادمی واشنگتن می‌گوید که کافئین عملکرد منظم روده را افزایش می‌دهد. قهوه ممکن است احتمال اسهال را بیشتر کند پس افرادی که مشکل روده تحریک‌پذیر دارند بهتر است از قهوه و نوشیدنی‌های کافئین دار استفاده نکنند یا به صورت کم از این نوشیدنی‌ها استفاده کنند.

  • افراد مبتلا به گلوکوم (آب‌سیاه)

در افرادی که مبتلا به گلوکوم هستند، نوشیدن قهوه فشار داخل چشم را بیشتر می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود این افراد مصرف قهوه را محدود یا از آن اجتناب کنند. به گفته محققین نوشیدن مقادیر زیاد قهوه و کافئین خطر ابتلا به گلوکوم را در افرادی که مستعد هستند، افزایش می‌دهد.

  • افراد مبتلا به آریتمی قلبی

از آنجایی که کافئین فهوه می‌تواند باعث افزایش موقتی فشار خون و ضربان قلب شود، افرادی که مشکل قلبی به ویژه تپش قلب دارند بهتر است پیش از نوشیدن قهوه با دکتر خود درباره نحوه و میزان نوشیدن قهوه، مشورت کنند. ممکن است برخی از انواع قهوه مانند اسپرسو برای آنها مضر باشد و اما بتوانند انواع دیگر قهوه را بنوشند و از مزایا و فواید آن بهره ببرند.

  • زنان باردار

به زنان باردار توصیه می‌شود که کافئین را به ۲۰۰ میلی‌گرم که تقریبا دو فنحان قهوه در روز می‌شود، محدود کنند تا خطر زایمان زودرس و کاهش وزن آنها را تهدید نکند. البته که همیشه توصیه می‌شود زنان باردار حتما با پزشک خود مشورت کنند.

  • زنانی که شیر می‌دهند

از آنجایی که کافئین یک محرک است مادران شیرده ممکن است در معرض کم‌آبی قرار بگیرند. به همین دلیل توصیه می‌شود در هنگام شیردهی از مصرف زیاد قهوه خودداری کنید.

  • افراد مبتلا به اختلالات خواب

قابل درک است که بعد از یک خواب بی‌کیفیت شبانه انسان‌ها با یک فنجان قهوه بخواهند انرژی مورد نیازشان را دریافت کنند اما این عادات نوشیدن قهوه ممکن است چرخه خواب بی‌کیفیت و خستگی را تداوم ببخشد. حتی اگر فکر می‌کنید قهوه عصرگاهی بر روی خواب شما تاثیری ندارد اما درواقع می‌تواند بر کیفیت خواب تاثیرگذار باشد. محققین توصیه می‌کنند حداقل ۶ ساعت پیش از خواب از مصرف کافئین خودداری کنید. بنابراین افرادی که به ویژه مشکل کم‌خوابی دارند، بهتر است از نوشیدن قهوه عصرگاهی اجتناب کنند تا بتوانند کیفیت خواب بهتری را تجربه کنند.

  • افراد با سطح بالای اضطراب

کافئین یک محرک است که امکان افزایش اضطراب در برخی افراد را تشدید می‌کند، بنابراین اگر مشکل استرس و اضطراب دارید یا حملات عصبی تجربه کرده‌اید، بهتر است مضرف قهوه را کاهش دهید. تحقیقات یک بیمارستان روانپزشکی نشان داد که سطح بالای کافئین یعنی تقریبا ۵ فنحان قهوه در روز، به‌طور بالقوه می‌تواند باعث حملات عصبی در افرادی شود که دچار مشکل اضطراب هستند.

  • افراد مبتلا به صرع

یافته‌های جدید در یک تحقیق نشان داده که مصرف زیاد قهوه با افزایش دفعات تشنج مرتبط است و در صورتی که فردی مبتلا به صرع باشد مصرف زیاد قهوه و کافئین می‌تواند برایش مضر باشد. بنابراین بهتر است در مورد نحوه و میزان مصرف کافئین با متخصص مغز و اعصاب مشورت کند.

  • کودکان زیر ۱۲ سال

مصرف کافئین می‌تواند همه را کمی مضطرب کند اما عوارض جانبی آن برای کودکان زیر ۱۲ سال قابل‌توجه‌تر و جدی‌تر است. اضطراب، مشکل در تمرکز و ناراحتی معده از مشکلاتی است که در صورت نوشیدن قهوه برای کودکان به وجود می‌آید. یکی دیگر از مشکلات مصرف قهوه برای کودکان این است که کودک احساس گرسنگی نمی‌کند و کودک مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و تکامل را دریافت نمی‌کند. در نهایت هم توجه داشته باشید که قهوه به خودی خود اسیدی است و در نتیجه می‌تواند به مینای دندان کودک آسیب بزند.

  • افزاد مبتلا به ریفلاکس معده

کافئین می‌تواند دریچه مری را سست کند که منجر به ترشح اسید معده می‌شود. در نتیجه اگر به ریفلاکس معده مبتلا هستید بهتر است مصرف قهوه را کاهش دهید.

مطلب پیشنهادی: قهوه در دوران بارداری

جمع‌بندی و سخن آخر

قهوه محبوب‌ترین نوشیدنی دنیا است که خواص زیادی برای سلامتی دارد اما برخی افراد به دلایل مختلف نباید به‌طور روزانه و متناوب از قهوه استفاده کنند و ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. نوشیدن قهوه برای بسیاری بی‌ضرر و حتی مفید است اما افرادی که دچار مشکلات جسمانی یا شرایط خاص هستند بهتر است درباره نحوه مصرف و میزان استفاده از قهوه با پزشک خود مشورت کنند تا از عوارض جانبی آن جلوگیری کنند.

قهوه دیسترو با دستانی ماهر انواع قهوه را با بهترین کیفیت تهیه می‌کند تا عوارض جانبی آن کم‌تر شود و روز خود را با فنجان لذت‌بخش قهوه و با انرژی شروع کنید.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه و سلامتی

نوشیدن قهوه در عصر می‌تواند در برخی افراد منجر به اختلال در خواب شود. به ویژه افرادی که مشکل کم‌خوابی دارند بهتر است ۶ ساعت پیش از خواب، قهوه ننوشند.

افرادی که دچار مشکلات گوارشی مانند اسهال، زخم معده و تنبلی معده هستند، بهتر است مصرف قهوه را کم کنند زیرا قهوه با کافئین یک محرک قوی است و می‌تواند مشکلات گوارشی را تشدید کند.