دنیای قهوه

قهوه در دوران بارداری

طبق آمارها جهانی قهوه پرمصرف‌ترین نوشیدنی در سراسر جهان است و تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که این ماده غذایی برای بدن نه تنها هیچ ضرری ندارد که حتی برای سلامتی هم مفید است. اما با این حال آیا مصرف قهوه در دوران بارداری مجاز است؟ در این مجله از سایت دیسترو به پردازش این مطلب می‌پردازیم.

قهوه و بارداری

دوران بارداری یکی از مراحل حساس در زندگی برخی زنان است و تأثیر غذا و نوشیدنی‌ بر سلامت مادر و نوزاد از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مسائل مطرح در این دوران، مصرف میزان قهوه اسپرسو و کافئین است. آیا مصرف کافئین در دوران بارداری مجاز است و چه تاثیراتی می‌تواند داشته باشد؟

 مطالعات نشان می‌دهد مصرف متعادل قهوه در طول دوران بارداری بی‌خطر است. دستورالعمل‌های فعلی سازمان جهانی بهداشت مصرف ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین یا دو تا سه فنجان قهوه در روز در دوران بارداری را توصیه می‌کنند.

همچنین بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، آنالیز ژنتیکی نشان می‌دهد مصرف متعادل قهوه در دوران بارداری بی‌خطر است؛ با این حال این مطالعه به برخی از پیامدهای نامطلوب بارداری هم توجه داشته است. به گفته این سازمان ممکن است مصرف کافئین بر دیگر جنبه‌های مهم رشد جنین تاثیر بگذارد، بنابراین مصرف زیاد قهوه در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. پس مصرف قهوه در این دوران حساس بهتر است با احتیاط و با مشورت دکتر صورت گیرد.

 

فواید قهوه در دوران بارداری

قهوه حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند در مقابله با برخی آسیب‌ها کمک زیادی کند. این آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند به حفظ سلامتی سلول‌ها و پیشگیری از آسیب‌های احتمالی مؤثر واقع شوند.

انرژی و روحیه

از طرف دیگر دیده شده برخی از زنان باردار در طول روز از خستگی و بی‌حالی شکایت دارند که این مشکل هم با مصرف متعادل قهوه اسپرسو می‌تواند رفع شود. قهوه به زنان باردار کمک می‌کند تا انرژی بیشتری داشته باشند و با مشکل خستگی ناشی از بارداری مقابله کنند. حتی برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد مصرف متعادل قهوه اسپرسو بر بهبود خلق و خوی آن‌ها هم تأثیر زیادی گذاشته است.

کاهش خطر برخی از بیماری‌های ناشی از بارداری

برخی تحقیقات حاکی از آن است که مصرف متعادل قهوه اسپرسو با کاهش برخی بیماری‌ها مانند دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی و حتی برخی از انواع سرطان‌های مرتبط با دوران بارداری ارتباط دارد.

کمک به کنترل وزن

مصرف متعادل قهوه می‌تواند در کنترل وزن هم تأثیر زیادی داشته باشد. کافئین موجود در قهوه می‌تواند فعالیت متابولیک و انرژی مصرفی بدن را افزایش دهد.

بایدهایی که باید جدی گرفت

مصرف کم قهوه در حد ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز می‌تواند برای زنان باردار مفید باشد.

مشاوره پزشک

دوران بارداری، دورانی حساس است و هر زن شرایط ویژه خودش را دارد. به همین دلیل بهتر است قبل از هر تصمیم‌گیری در این دوران، با پزشک خود مشورت کنید. شرایط فیزیکی و پزشکی هر فرد نسبت به فردی دیگر ممکن است متفاوت باشد.

استفاده از شیر در قهوه

استفاده از قهوه با شیر در دوران بارداری یکی از گزینه‌های مطمئن برای زنان است.مصرف زیاد قهوه اسپرسو در این دوران باعث کاهش جذب آهن می‌شود و برای مقابله با این مشکل، افزودن شیر به قهوه می‌توانداین تأثیر را کم کند.

نبایدهایی که باید جدی گرفته شوند

مصرف زیاد قهوه اسپرسو در دوران بارداری ممکن است باعث خطرهایی مانند سقط جنین، بالا رفتن ضربان قلب جنین و زایمان زودرس شود. پس در مصرف آن احتیاط کنید.

قهوه با شکر زیاد

اضافه کردن مقدار زیاد شکر به قهوه اصلاً توصیه نمی‌شود. این کار علاوه بر اینکه باعث افزایش وزن می‌شود، خطر ابتلا به دیابت را هم زیاد می‌کند.

به آلرژی‌ها توجه نشان دهید

اگر با مصرف قهوه حساسیت یا علایم ناراحتی دارید، بهتر است این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و اگر به آن آلرژی دارید مطلع شوید.

نتیجه‌گیری

مصرف قهوه اسپرسو در دوران بارداری بهتر است با توجه به باید‌ها و نبایدها و با دقت انجام شود. هرچند مصرف متعادل قهوه اسپرسو می‌تواند به سلامتی مادر و نوزاد کمک کند اما چه بهتر که از این دانه پرفایده و لذیذ با آگاهی کامل در دوران بارداری استفاده کنیم.

شما با مصرف قهوه دیسترو در حد متعادل و با انجام بایدهای آن، دوران بارداری بهتری را سپری کنید. روز خود را با فنجان قهوه دیسترو شروع کنید و انرژی بگیرید و دوران بارداری‌تان لذت ببرید.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه اسپرسو

مقدار کافئین در دانه های اسپرسو به عوامل مختلفی مانند نوع گیاه، روش روستینگ و نحوه آماده‌سازی اسپرسو بستگی دارد. عموما می‌توان گفت که اگر اسپرسو با دانه های روبوستا تهیه شود، ممکن است مقدار کافئین بیشتری داشته باشد.

بر اساس آمار سال 2021، هر نفر در فنلاند حدود 12کیلوگرم قهوه در سال مصرف می‌کند. پس از فنلاند، کشورهای نروژ، دانمارک، ایسلند و سوئیس نیز در رتبه های بعدی قرار دارند.