دنیای قهوه

آیا مصرف قهوه برای کودکان مفید است؟

مصرف قهوه برای کودکان
مصرف قهوه برای کودکان

مصرف قهوه برای کودکان مفید است یا مضرر؟ مصرف قهوه چه عوارضی دارد؟ سئوالی مهم که پاسخ آن یکی از هزاران دغدغه والدین است.

آیا مصرف قهوه برای برای کودکان مضر است؟

با تبلیغات‌های گسترده‌ای که درباره قهوه در سراسر جهان اتفاق می‌افتد، دور نگه‌داشتن کودکان از این نوشیدنی کافئین‌دار کار پیچیده‌ای است. مطالعات نشان داده است که از خواص قهوه می‌توان به آنتی اکسیدان بالای آن اشاره کرد که برای حفظ سلامت و کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی توصیه می‌شود. قهوه اسپرسو دیسترو با ترکیب دانه‌ قهوه عربیکا و روبوستا اسپرسو سرشار از آنتی اکسیدان است اما زیاده روی در مصرف آن عوارض جانبی خواهد داشت.

از آنجایی که کافئین در بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌ها وجود دارد، بچه‌ها یا افراد بزرگسال ممکن است بدون مصرف قهوه و تنها با مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌ها بیش از حد مجاز روزانه، کافئین دریافت کنند. آکادمی اطفال کودکان توصیه می‌کنند کودکان مصرف کافئین را به طور کلی قطع کنند زیرا در بسیاری از موارد مصرف دوز زیاد از کافئین ‌می‌تواند باعث ایست قلبی و تشنج در سنین پایین شود.

چرا مصرف قهوه برای کودکان خردسال مضر است؟

کودکان زیر دوازده سال به هیچ عنوان نباید نوشیدنی‌های حاوی کافئین مصرف کنند چون توده بدنی کمتری دارند و متابولیسم کافئین در بدن کودکان به درستی انجام نمی‌شود. این نکته مهم است که هنوز پژوهش دقیقی درباره تاثیر بلند مدت مصرف کافئین بر رشد و مغز کودک زیر دو سال وجود ندارد اما شما به عنوان والد دلسوز لازم است تا مصرف کافئین را تا زیر 12سال کنترل کنید.

عوارض قهوه برای کودکان

نوشیدن قهوه در سنین پایین عوارض خود را دارد و در واقع زیاده‌روی در مصرف کافئین برای کودکان باعث بروز اختلال خواب و رفتارهای تهاجمی و بدخلقی می‌شود. سایر عوارض نوشیدن قهوه برای کودکان عبارت اند از:

  • خارج شدن فشار خون از تعادل
  • کاهش کلسیم بدن و پوکی اسنخوان
  • افزایش ضربان قلب و ریتم گردش خون
  • بروز حالت بی‌خوابی و حالت تهوع
  • دهیدراته شدن بدن به خاطر ادرار آور بودن قهوه
  • افزایش ترشح هورمون اضطراب و پریشان کننده 
coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره مصرف قهوه برای کودکان

خیر، مصرف قهوه برای کودکان زیر 12 سال به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

بله، قهوه در کودکان به دلیل کافئین باعث افزایش تحرک، بیقراری و عدم تمرکز در مدت طولانی ‌می‌شود.

نوشته های مشابه