دنیای قهوه

قهوه و ورزش

برای بسیاری از افراد شروع یک روز بدون یک فنجان قهوه غیرقابل درک و عطر خوش قهوه و تاثیر کافئین به بخش جدانشدنی از زندگی انسان‌ها تبدیل شده است. بسیاری دیگر عصرها با نوشیدن قهوه انرژی مورد نیاز خود را تامین می‌کنند و قهوه بهانه‌ای برای معاشرت و گپ‌وگفت دوستانه است.

اما تا حالا به این فکر کرده‌اید که نوشیدن قهوه را در برنامه قبل تمرین‌های ورزشی قرار دهید؟ نوشیدن قهوه پیش از تمرین می‌تواند کمک‌کننده‌ای بی‌نظیر برای مسیر رسیدن به تناسب اندام باشد اما شاید برای همه به صورت یکسان تاثیرگذار نباشد.

در این یادداشت قصد داریم به بررسی فواید نوشیدن قهوه پیش از تمرین، میزان مصرف، زمان نوشیدن و ضررهای احتمالی مرتبط با کافئین بپردازیم.

قهوه پیش از تمرین‌های ورزشی

آیا می‌توانیم پیش از تمرین قهوه بنوشیم؟ پاسخ به این سوال مثبت است. کافئین که در قهوه وجود دارد با افزایش هوشیاری، تمرکز و سطح انرژی می‌تواند عملکرد ورزشی را تقویت کند. با این وجود متخصصین تغذیه معتقدند مقدار قهوه پیش از ورزش می‌تواند از فردی به فردی دیگر متفاوت باشد.

بنابراین مهم است که حساسیت‌های خود را بدانید و نسبت به وضعیت گوارش خود آگاهی داشته باشید. در انتخاب میزان دانه‌های عربیکا یا روبوستا می‌توانید از میان ترکیبات متنوع قهوه دیسترو، قهوه مناسب ذائقه و حساسیت‌های‌تان را انتخاب بفرمایید.

مزایای نوشیدن قهوه پیش از انجام ورزش

قهوه می‌تواند چیزی بیش از عامل بیدارکننده صبحگاهی باشد. اگر می‌خواهید انرژی بیشتری داشته باشید و تمرینات هوازی را با قدرتی بیشتر انجام دهید، قهوه یک عامل انرژی‌زا عالی است. برخی از مزایای نوشیدن قهوه پیش از ورزش به این شرح است:

  • افزایش هوشیاری

کافئین یک محرک طبیعی است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برای بهبود تمرکز و هوشیاری به آن تکیه می‌کنند. بنابراین لذت بردن از نوشیدن فنجانی قهوه قبل از تمرین می‌تواند به ارتباط بهتر ذهن و بدن کمک کند و این امکان را می‌دهد که تمرینات با کارایی و شکل بهتری انجام شود.

  • تقویت انرژی

کافئین موجود در قهوه باعث ترشح آدرنالین در بدن انسان می‌شود که این هورمون برای تمرینات هوازی به شما انرژی بیشتری می‌دهد. البته باید به یاد داشته باشید قهوه پیش از تمرین یک گلوله جادویی نیست و برخلاف تصور رایح به شما انرژی واقعی نمی‌دهد. انرژی واقعی از طریق غذا به انسان منتقل می‌شود بنابراین ابتدا سوخت‌وساز بدن خود را با غذا در اولویت قرار دهید و سپس از فنجانی قهوه هم پیش از تمرین کمک بگیرید.

 

  • بهبود عملکرد فیزیکی

کافئین قهوه احساس خستگی را کاهش می‌دهد که می‌تواند تمرین ورزشی را آسان‌تر کند و در نتیجه عملکردتان بهتر می‌شود. یک تحقیق در سال ۲۹۱۸ نشان داد که کافئین در  دوز متوسط منجر به افزایش قابل توجهی در استقامت بدن می‌شود.

 

  • کاهش دردهای احتمالی

تحقیقات نشان داده که کافئین احساس درد را کاهش می‌دهد و این به شما اجازه می‌دهد تا تمرینات سخت را زحمت کم‌تری انجام دهید. محققین می‌گویند این نتیجه ترکیب کافئین با گیرنده‌های عصبی خاصی در بدن به نام آدنوزین است و کافئین این گیرنده‌ها را از ارسال سیگنال درد به مغز بار می‌دارد.

میزان نوشیدن قهوه پیش از ورزش

مقدار ایده‌آل قهوه پیش از تمرین از هر فردی به فردی دیگر متفاوت است اما توصیه می‌شود یک ساعت قبل از آغاز ورزش بین ۳ تا ۶ میلی‌گرم کافئین به ازای هر کیلو وزن بدن مصرف کنید. برای مثال اگر ۷۰  کیلوگرم هستید می‌توانید ۲۱۰ تا ۴۲۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کنید که معادل ۲ الی ۴ فنجان قهوه دمی است. اما به صورت کلی باید گفت این میزان برای هر فردی متفاوت می‌تواند باشد. ممکن است فردی متوجه شود کافئین در دوز پایین‌تر یا بالاتر برایش مفید است. اگر هم تازه به نوشیدن قهوه روی آورده‌اید بهتر است با مقدار کم‌تری شروع کنید و پیش از افزایش میزان کافئین، بررسی کنید که بدن‌تان چه واکنشی دارد. برخی افراد به کافئین حساسیت دارند و بنابراین اگر دچار لرزش دست، تپش قلب یا مشکلات گوارشی شدید بهتر است میزان کافئین را کم‌تر کنید.

نوع قهوه

نحوه مصرف قهوه اعم از سرد یا گرم، شیرین یا ساده و غیره در اینجا بی‌اهمیت است زیرا کافئین نقش کلیدی را دارد. ممکن است افزودنی‌های قهوه برای شما مفید یا مضر باشد بنابراین بهتر است امتحان کنید با کدام یک حال‌تان بهتر است. تنها چیزی که باید توجه داشته باشید کافئین است زیرا کافئین به شما انگیزه و انرژی می‌دهد و عملکردتان در ورزش را بهتر می‌کند.

زمان نوشیدن قهوه پیش از تمرین

هنگامی که صحبت از نوشیدن قهوه پیش از ورزش می‌شود، زمان‌بندی بیشترین اهمیت را دارد. حدود یک ساعت طول می‌کشد که کافئین تاثیر خود را بگذارد، بنابراین در بهترین حالت بهتر است یک ساعت پیش از آغاز ورزش قهوه بنوشید. گفته می‌شود تاثیر کافئین تا ساعت‌ها در بدن باقی می‌ماند و اگر عصرها بخواهید ورزش کنید، ممکن است تاثیر کافئین بر خواب شبانه شما اثر بگذارد.

برخی از خطرهای نوشیدن قهوه پیش از تمرین

باوجود اینکه قهوه می‌تواند یک تقویت‌کننده بی‌نظیر  برای قبل از ورزش باشد، مهم است که با برخی آسیب‌های احتمالی آن هم آشنا شوید تا بتوانید تعادل مناسب بدن‌تان را پیدا کنید و از فواید آن بهره‌مند شوید.

 

  • مشکلات گوارشی

قهوه می‌تواند سیستم گوارشی شما را تحریک کند که منجر به ناراحتی‌های گوارشی حین ورزش می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است زمان مصرف قهوه را امتحان کنید و ببینید چه زمانی برای بدن شما مناسب‌تر است.

  • اختلال خواب

تمرین‌های عصر همراه با کافئین منجر به اختلال در خواب می‌شود. یک تحقیق در سال ۲۰۱۳ نشان داد که مصرف کافئین تا شش ساعت پیش از خواب می‌تواند به طور قابل توجهی برای روی خواب انسان اثر بگذارد. بنابراین اگر تمرین شما عصر است، بهتر است مقدار کافئین مصرفی را کم کنید تا شب راحت‌تر بخوابید.

حساسیت به کافئین

بیشتر بزرگسالان می‌توانند با خیال راحت دوز روزانه کافئین و قهوه مصرف کنند اما با این وجود برخی افراد نسبت به کافئین حساسیت دارند  و ممکن است عوارض جانبی مانند افزایش اضطراب، تپش قلب و عصبی شدن را تجربه کنند. بنابراین اگر از حساسیت یا عدم حساسیت خود به قهوه مطمئن نیستید بهتر است با دوزهای کم‌تری شروع و اگر نشانه‌ای از حساسیت دیدید با دکتر خود مشورت کنید.

جمع‌بندی و سخن آخر

نوشیدن قهوه پیش از ورزش یکی از بهترین‌ راه‌ها برای افزایش استقامت، انرژی، تمرکز و هوشیاری است. این امری اثبات‌شده است که تاکنون تحقیقات زیادی روی آن انجام شده اما با این وجود برخی مشکلات ممکن است در معدود افرادی پیش بیاید.

قهوه دیسترو در کنار شماست تا زودتر به تناسب اندام و سلامت برسید و با انواع پودر قهوه‌ با بهترین کیفیت کمک‌حال شما برای ورزش و تمرین‌های هوازی است.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه و ورزش

بله! حدود یک ساعت طول می‌کشد کافئین اثر بگذارد بنابراین بهتر است یک ساعت پیش از آغاز ورزش قهوه خود را بنوشید.

خیر! چیزی که اهمیت دارد، کافیئن موجود در قهوه است. شما می‌توانید قهوه مورد علاقه خود را؛ چه گرم باشد و چه سرد، چه با شیر و چه با شکلات، مصرف کنید و از انرژی و طعم آن لذت ببرید.