دنیای قهوه

سازگاری قهوه با سبک زندگی سالم

هیچ چیزی مانند اولین جرعه قهوه در صبح لذت‌بخش و نشاط‌آور نیست و تاثیری که این دانه گیاهی بر زندگی انسان‌ها در سراسر جهان گذاشته، غیرقابل انکار است. برای برخی افراد سوال است که آیا مصرف قهوه با سبک زندگی سالم سازگار است یا خیر! سال‌هاست که درباره قهوه و تاثیر آن بر بدن انسان تحقیقات زیادی انجام شده و مطالعات اخیر تایید کرده که چند فنجان قهوه در روز می‌تواند بخشی از یک سبک زندگی سالم باشد.

این تحقیقات که بر روی هزاران نفر از نژادهای مختلف و کشورهای محتلف انجام و به تازگی منتشر شده، نشان داده که مصرف قهوه با کاهش خطر بیماری و مرگ‌ومیر ارتباط دارد. همچنین نوشیدن قهوه باعث عمر طولانی‌تر و  مانع بروز بیماری‌های زودرس می‌شود. با این حال مصرف روزانه متعادل قهوه به معنای ۳ الی ۵ فنجان در روز یا حداکثر ۴۰۰ میلی‌لیتر کافئین، می‌تواند در یک رژیم غذایی سالم گنجانده شود و اثرات نامطلوب سلامتی برای بزرگسالان ندارد.

قهوه صرفا یک نوشیدنی انرژی‌بخش نیست بلکه می‌تواند از ابتلا به دیابت نوع ۲ و افسردگی هم جلوگیری کند و به کاهش وزن کمک کند.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواندن باقی مطلب، قهوه‌ی محبوب‌تان را از میان انواع قهوه دیسترو انتخاب کنید و هر جای ایران هستید به رایگان تحویل بگیرید.

ارتباط قهوه با زندگی سالم

قهوه نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است که به دلیل تاثیرش بر افزایش تمرکز و سطح انرژی انسان طرفداران بسیاری هم دارد. قهوه حاوی کافئین است که یک محرک سیستم عصبی به شمار می‌رود و می‌تواند با خستگی و افسردگی مقابله کند و بدن را به فعالیت‌های ورزشی و تحرک وادار کند. کافئین گیرنده‌های انتقال‌دهنده عصبی را مسدود می‌کند و سطح انرژی را تنظیم می‌کند و باعث ترشح هورمون‌هایی نظیر دوپامین در مغز می‌شود. در یک تحقیق مشخص شد که مصرف کافئین زمان خستگی را در ورزش تا ۱۲ درصد کاهش می‌دهد و باعث بهبود عملکرد بدن می‌شود.

برخی دیگر از تحقیقات نشان داده که مصرف قهوه می‌تواند با کاهش ابتلا به دیابت نوع دوم مرتبط باشد. در یک بررسی نشان داده شد که هر فنجان از قهوه می‌تواند تا ۶ درصد خطر ابتلا به دیابت را کم کند. این به دلیل آن است که قهوه بر حفظ سلول‌های بتا در لوزالمعمده تاثیر دارد که مسئول تنظیم سطح انسولین خون است.

علاوه بر این، مطالعات اخیر نشان داده که قهوه می‌تواند در برابر برخی اختلالات عصبی از جمله بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون به انسان کمک کند. براساس یک تحقیق، مصرف منظم کافئین باعث کاهش قابل توجه خطر پارکینسون می‌شود و از سوی دیگر پیشرفت این بیماری را بسیار کند می‌کند. بررسی دیگری بر روی بیش از ۲۹ هزار نفر نشان داد افرادی که به صورت منظم و روزانه قهوه مصرف می‌کنند احتمال کم‌تری وجود دارد که به ‌آلزایمر مبتلا شوند.

 

قهوه همچنین با کاهش احتمال افسردگی هم مرتبط است. براساس یک تحقیق هر فنجان قهوه ۸ درصد از احتمال ابتلا به افسردگی را کم می‌کند. در مطالعه‌ای دیگر که بر روی ۲۰ هزار نفر انجام شد، مشخص شد که نوشیدن قهوه با کاهش میل به خودکشی مرتبط است.

 

قهوه و کافئین موجود در آن در برابر بیماری‌های کبدی به ویژه سرطان کبد هم موثر است. تحقیقات نشان داده که هرچه مردم بیشتر قهوه بنوشند، خطر مرگ ناشی از بیماری‌های مزمن کبدی هم کاهش پیدا می‌کند. در یک تحقیق ثابت شد که نوشیدن یک لیوان قهوه در روز، ۱۵ درصد ابتلا به مشکلات کبدی را کاهش داده و نوشیدن ۴ فنجان قهوه در طول روز این درصد را تا ۷۰ درصد افزایش داده است. همچنین در این تحقیق مشخص شد که مصرف قهوه با کاهش سفتی کبد مرتبط است که معیاری برای ارزیابی فیبروز و تشکیل بافت اسکار در کبد محسوب می‌شود.

قهوه و برخی از ناسازگاری‌ها با بدن

قهوه دیسترو نوشیدنی بی‌نظیر برای انسان است که سازگاری بالایی با سلامتی دارد و تاکنون مطالعات زیادی درباره قابلیت مبارزه قهوه با بسیاری از بیماری‌ها و آسیب‌ها انجام و ثابت شده که نوشیدن قهوه در حد متعادل برای بزرگسالان بی‌خطر است، اما با این وجود برخی افراد ممکن است لازم باشد که مصرف قهوه را کاهش دهند.

پژوهشگران نشان دادند که کافئین عصرگاهی نه تنها باعث اختلال در خواب می‌شود بلکه ساعت زیستی ۲۴ ساعته بدن انسان را هم به هم می‌ریزد و از نو به کار می‌اندازد. این ساعت زیستی مجموعه‌ای از سیگنال‌های مولکولی است که بدن را در برنامه ۲۴ ساعته‌اش منظم نگه می‌دارد. مصرف قهوه معادل دوبرابر یک قهوه اسپرسو در ۳ ساعت پیش از خواب، ساعت بدن را به طور  متوسط حدود ۴۰ دقیقه به عقب می‌کشد.

برای جبران این موضوع می‌توانید به قهوه‌تان شیر اضافه کنید تا خاصیت کافئین را از بین ببرد.

اثرات کافئین بر ساعت زیستی انسان و هوشیاری و خواب به خوبی شناخته شده بود اما نحوه تاثیر آن بر ساعت شبانه‌روزی انسان مشخص نبود. در مطالعه‌ای که روی پنج نفر انجام شد، به هرکدام از آنها پیش از ساعت خواب قرص کافئین داده شد و سپس در معرض نور کم یا شدید قرار گرفتند. در این تحقیق مشخص شد که  کافئین اثری معادل نصف اثر قرار گرفتن در معرض نور شدید را دارد که یکی از بهترین راه‌های مطالعه برای جابه‌جایی ساعت بدن است.

از سوی دیگر محققین توصیه می‌کنند که زنان باردار و زنانی که شیردهی دارند بهتر است قهوه کم‌تری مصرف کنند تا از برخی آسیب‌ها در امان بمانند.

جمع‌بندی و سخن آخر

قهوه مزایا و فواید زیادی دارد و تاثیر مستقیمی بر سلامتی می‌گذارد. این محبوب‌ترین نوشیدنی جهان مزایا و فواید فراوانی دارد اما درعین حال ممکن است برای برخی افراد حساسیت‌زا هم باشد اما در کل افراد بزرگسال می‌توانند به راحتی و با خیال جمع از قهوه دیسترو استفاده کنند و روز خود را با فنجانی قهوه و با انرژی و شادابی شروع کنند.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه اسپرسو

زنان باردار می‌توانند تا ۲۰۰ الی ۲۵۰ میلی‌لیتر قهوه بنوشند و این میزان به معنای دو الی ۳ فنجان قهوه است. قهوه برای زنان باردار فواید زیادی هم دارد و پزشکان توصیه می‌کنند حتما در این دوران قهوه نوشیده شود.

قهوه برای افراد بزرگسال ضرری ندارد اما ممکن است افرادی که دچار تپش قلب هستند یا برای افرادی که به کافئین حساسیت دارند را کمی دچار مشکل کند.