دنیای قهوه

تاثیر قهوه قبل از ورزش

تاثیر قهوه در ورزش

برای بسیاری از ما شروع روز بدون یک فنجان قهوه دیگر قابل درک نیست. عطر خوش قهوه و طعم بی‌نظیر این نوشیدنی پرفایده که بر سلامت بدن تاثیر زیادی می‌گذارد، به بخش جدایی‌ناپذیر از فعالیت‌های صبحگاهی ما تبدیل شده و به شوق نوشیدن جرعه‌ای قهوه دیسترو از خواب بیدار می‌شویم. اما تا کنون به این فکر کرده‌اید که نوشیدن قهوه پیش از ورزش چه تاثیری بر روند تمرین‌تان می‌تواند داشته باشد؟! مصرف قهوه به عنوان یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان رو به افزایش است و تاثیرات آن بر سلامت و عملکرد روزانه مورد توجه قرار گرفته است. به ویژه با افزایش این محبوبیت، انواع قهوه در کشور پیدا می‌شود و دقت کنید که نوع قهوه‌‌ی مصرفی‌تان مرغوب باشد. می‌توانید با اطمینان از دیسترو قهوه مرغوب را تهیه کنید تا افزایش کیفیت زندگی‌تان را به چشم ببینید.

سال‌های اخیر تحقیقات زیادی در زمینه تاثیر قهوه قبل از ورزش بر عملکرد ورزشی و سلامت انجام شده و همه این تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند که نوشیدن فنجانی قهوه پیش از ورزش، می‌تواند هم انرژی لازم را برای انجام فعالیت بدنی فراهم کند و هم سوخت و ساز بدن را افزایش دهد.

فواید نوشیدن قهوه پیش از ورزش

گاهی اوقات پیش از تمرین ورزشی نیاز به افزایش انرژی داریم. در میان گزینه‌های مختلف برای انرژی بیشتر، قهوه از محبوب‌ترین و سالم‌ترین آنها است. این نوشیدنی با کافئین زیاد و هزینه کم، انتخابی بسیار خوب برای افزایش عملکرد ورزشی است.

قهوه منبع طبیعی کافئین، آنتی‌اکسیدان و مواد مغذی است و بسیاری از ورزشکاران برای کسب انرژی بیشتر، پیش از آغاز تمرین فنجانی قهوه می‌نوشند تا به عملکرد آنها کمک کند.

نوشیدن قهوه پیش از ورزش باعث افزایش قدرت، استقامت و قدرت عضلانی می‌شود. همچنین استقامت تمرین‌های هوازی و تمرکز و هوشیاری را هم بیشتر می‌کند.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف مقادیر مناسبی از قهوه پیش از آغاز ورزش می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشی، تحمل تمرین‌های سخت و کاهش  دردهای عضلانی پس از ورزش کمک بسیاری کند.

فواید نوشیدن قهوه پیش از ورزش را می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد:

  • افزایش عملکرد فیزیکی
  • تقویت عملکرد شناختی و تمرکز
  • افزایش میزان چربی سوزی
  • افزایش سرعت بازیابی بدن
تاثیر قهوه در ورزش

افزایش عملکرد فیزیکی

مطالعات زیادی درخصوص نحوه تاثیر کافئین بر عملکرد فیزیکی انسان‌ها در زمان تمرین‌های ورزشی انجام شده است محققین به این نتیجه رسیده‌اند که کافئین بر قدرت عضلانی، استقامت و قدرت قلب و عروق تاثیر به‌سزایی می گذارد. یک تحقیق در سال ۲۰۱۸ نشان داد که حتی دوز‌های متوسط کافئین پیش از ورزش می‌تواند عملکرد ورزشی افراد را بسیار افزایش دهد. در مطالعه‌ای دیگر نشان داده شد که نوشیدن قهوه بر عملکرد ورزش‌های استقامتی بسیار مفید است و میزان توانایی فرد را بیشتر می‌کند. برای مثال در تحقیقی نشان داده شد که مصرف ۳ میلی‌گرم کافئین به ازای هر کیلو وزن انسان قدرت پا را به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.

در تحقیقی دیگر در سال ۲۰۰۷ مشخص شد که شرکت‌کنندگانی که قبل از دوچرحه‌سواری قهوه می‌نوشند، استقامت بهتری نسبت به سایر افراد داشتند.

کافئین احساس خستگی را کاهش می‌دهد و به همین دلیل می‌تواند تمرین ورزشی را آسان‌تر کند و عملکرد و استقامت را بیشتر کند. از طرف دیگر کافئین احساس درد را کاهش می‌دهد و به همین دلیل باعث می‌شود تمرین های سخت با خستگی کم‌تری انجام شود. این نتیجه ترکیب کافئین با گیرنده‌های عصبی به  نام آدنوزین است و کافئین مانع ارسال درد از طریق این گیرنده‌ها به مغز می‌شود.

تقویت عملکرد شناختی و تمرکز

انگیزه بسیاری از مردم برای نوشیدن قهوه، این است که احساس هوشیاری بیشتری داشته باشند با این وجود نوشیدن قهوه باعث بهبود عملکرد شناختی و تمرکز در افراد هم می‌شود. یک تحقیق در سال ۲۰۱۸ با بررسی تاثیر کافئین بر عملکرد فیزیکی و شناختی نشان داد که کافئین می‌تواند تمرکز را افزایش دهد و عملکرد شناختی و فیزیکی را تقویت کند. مصرف کافئین پیش از ورزش، هوشیاری، تمرکز و سطح انرژی را به صورت قابل ملاحظه‌ای بیشتر می‌کند و با بالا رفتن توان شناختی، حرکات ورزشی به صورت دقیق‌تر و درست‌تر انجام می‌شود.

افزایش میزان چربی سوزی

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کافئین پیش از ورزش، با افزایش اکسایش یا همان چربی‌سوزی ارتباط دارد. هرچند طبق بررسی‌های انجمن بین‌المللی تغذیه ورزشی، میزان مصرف کافئین برای افزایش چربی عامل مهمی است و مصرف دوزهای پایین‌تر کافئین اثر کم‌تری بر چربی‌سوزی می‌گذارد

افزایش سرعت بازیابی بدن

نوشیدن قهوه پیش از انجام فعالیت های ورزشی سرعت ریکاوری بدن را بیشتر می‌کند. به گفته محققان، پس از حدود ۱۵ دقیقه ورزش، سطح گلوکز در خون شروع به کاهش می‌کند و بدن برای تولید انرژی به گلیکوژن (گلوکز ذخیره شده در کبد و عضلات) نیاز پیدا می‌کند. اما نوشیدن قهوه باعث می‌شود میزان مصرف گلیکوژن کم شود و به این صورت بدن می‌تواند خیلی سریع‌تر و بهتر خود را ریکاوری کند و دردهای ناشی از تمرین ورزشی بسیار زودتر بهبود می‌یابد.

مطلب پیشنهادی: قهوه و ورزش

میزان نوشیدن قهوه پیش از ورزش

طبق دستورالعمل انجمن بین‌المللی تغذیه ورزشی، برای برخوردای از فواید قهوه پیش از ورزش، باید تقریبا یک ساعت قبل از شروع تمرین، ۳ الی ۶ میلی‌گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، نوشیده شود. به گفته سازمان غذا و داروی آمریکا، در یک فنجان قهوه ۸۰ الی ۱۰۰ میلی‌کرم کافئین موجود است و مقدار دقیق مصرف کافئین برای هر فرد متفاوت است

قهوه برای چه کسانی مناسب نیست؟

به صورت کلی نوشیدن قهوه و مصرف کافئین تا زمانی که از ۴۰۰ میلی‌گرم در روز بیشتر نشود، بی‌خطر است. با این وجود برخی افراد ممکن است به کافئین حساسیت و برایشان عوارض جانبی داشته باشد. برخی افراد ممکن است با مصرف قهوه احساس اضطراب کنند یا ضربان قلب‌شان بالا رود. این افراد بهتر است از میزان کم‌تری قهوه بنوشند.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه و ورزش

بله! در کل به نوشیدن قهوه پیش از انجام فعالیت‌های بدنی توصیه شده است. قهوه اثرات بسیار خوبی بر کیفیت ورزشی و عملکردی انسان دارد. 

طبق گفته محققین بهتر است یک ساعت پیش از آغاز ورزش قهوه بنوشید و میزان آن نسبت به هرفرد متفاوت است.