دنیای قهوه

کافه دوفلور؛ پاتوق ژان پل سارتر

در قلب یکی از پر جنب‌وجوش‌ترین محله‌های پاریس، کافه‌ای است که به عنوان چراغ خاموش نشدنی روشنفکری و هنر است. کافه دو فلور در مجله سن ژرمن د پر پاریس نمادی از تاریخ پرفراز و نشیب فرانسه و تاریخ پربار هنر و ادبیات این کشور است که از زمان آغاز به کار خود یعنی قرن نوزدهم، محل گردهمایی و معاشرت نویسندگان، هنرمندان و فیلسوف‌ها بوده است. این کافه محل رفت و آمد و پاتوق نویسندگان بزرگی همچون ژان پل سارتر و سیمون دو بوآر هم بود و امروزه در سپتامبر هر سال این کافه میزبان هیئت داوری جایزه ادبی فلور هم است که به یکی از نویسندگان جوان جایزه داده می‌شود.

اما فقط محیط این کافه نیست که آن را خاص می‌کند. قهوه‌های اسپرسو بی‌نظیر که در فنجان‌های چینی زیبا سرو می‌شود هم از دلایل شهرت اینجا است. در این کافه هنر قهوه به اوج می‌رسد و هر جرعه از آن حواس را هوشیار و حلاقیت را بیشتر می‌کند.

کافه‌ها و قهوه‌‌خانه‌ها از ابتدای به وجود آمدن‌شان به سرعت به محلی برای معاشرت و گفت‌وگوی میان نویسندگان، شاعران، هنرمندان، انقلابیون و فیلسوف‌ها تبدیل شدند و در گذر زمان همچنان نقش کافه‌ها میان افراد روشنفکر نه تنها کم نشده که بیشتر هم شده و مردم بیشتری برای گپ زدن و قرار ملاقات‌هایشان به کافه‌ها می‌روند. یادتان باشد که اگر دوست داشتید دمی از شلوغی‌ها و دوندگی‌های زندگی روزمره خلاص شوید، کافه دیسترو با بهترین کیفیت قهوه دیسترو و نوشیدنی و غذاهای بی‌نظیر می‌تواند انتخابی عالی برای دیدار دوستان یا استراحت و آرامش باشد.

در دنیای پرشتاب امروزی که تعامل‌های چهره‌به چهره بسیار کم شده، کافه‌ها مکان‌هایی مهم برای ارتباط انسانی و تبادل فکر هستند تا در میان عطر قهوه تازه دم شده و خنده و بحث دوستان و غریبه‌ها دمی از سرعت زندگی کم و لذت درگیر شدن با دنیای اطراف و معاشرت با آدم‌های دیگر بیشتر شود.

کافه تاریخی دوفلوره

تاریخچه کافه‌ای در دل تاریخ

قدم گذاشتن به کافه دو فلور مانند در سفر به تاریخ است. معماری داخلی هنرمندانه آن با دیوارهای چوبی ماهاگونی، وسایلی از جنس برنج و مبل‌های مجلل قرمز، جذابیت‌ و پیچیدگی دنیای قدیم را به نمایش می‌گذارد و از لحظه‌ای که پشت یکی از میزهای زیبای آن می‌نشینید، در هاله‌ای از خلاقیت و الهام که فضا را فرا گرفته، مبهوت و محصور می‌شوید.

 این کافه در سال ۱۸۸۷ و در اوایل سومین جمهوری فرانسه باز شد و نامش از مجسمه‌ فلورا، الاهه گل‌ها و فصل بهار در اساطیر رومی که آن سوی بلوار قرار دارد، گرفته شده است.

ژوریس کارل هویسمانس و رمی دو گورمون دو نویسنده معروف فرانسوی به این کافه رفت و ‌آمد می‌کردند و در اواخر قرن نوزدهم شارل موراس کتاب خود را این کافه نوشت.

گیوم آپولینر برجسته‌ترین شاعر و منتقد هنری در نخستین دهه قرن بیستم در فرانسه که در بلوار سن ژرمن زندگی می‌کرد به این کافه به صورت مرتب می‌رفت و طبقه همکف آنجا را تبدیل به سالنی برای نوشتن و تفکر کرد و این گونه بود که نشریه شب‌های پاریس را بنیان گذاشت. او قرارهای کاری و دوستانه خود را این کافه می‌گذاشت و اگر در سال ۱۹۱۷ می‌توانستید به کافه دو فلور بروید می‌توانستید شاهد بحث‌ و گفت‌وگوهای سازنده‌ای میان آندره برتون و لویی آراگون، بنیانگذاران جنبش سوررئالیستی و مکتب دادائیسم باشید.

کم کم کافه دوفلور به پاتوق محبوب نویسندگان و شاعران تبدیل شد. ژرژ باتای، روبر دسنوس، لئون پل فارگ و ریموند کنو به صورت مرتب به این کافه می‌رفتند. از طرف دیگر کافه دو فلور به پاتوق پابلو پیکاسو هم تبدیل شده بود و جئو ئن لای نخست وزیر چین هم در طول اقامتش در فرانسه در دهه ۱۹۲۰ از طرفداران این کافه بود.

در طول جنگ جهانی اول و دوم شاعران و نویسندگان به این کافه رفت و آمد زیادی داشتند. این کافه میزبان افرادی مانند ژان پل سارتر، سیمون دوبوآر و آلبر کامو و دیگر متفکران مشهور دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ میلادی بود و همین امر شهرت آن را به عنوان کافه‌ای متفاوت بیشتر کرد و از سال ۱۹۹۴ هر ساله جایزه ادبی فلور در این کافه برگزار می‌شود.

مطلب پیشنهادی: قهوه در ادبیات جهان

فضای داخلی کلاسیک کافه با صندلی‌های قرمز و چوب ماهاگونی‌اش از زمان جنگ جهانی دوم تغییری نکرده و به همین دلیل هر کسی برای ساعاتی در آنجا باشد می‌تواند فضای هنری آن زمان پاریس را ببیند و خودش را میان جمعی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین نویسندگان و شاعران تصور کند. کافه دو فلور فضایی را برای شما بازسازی می‌کند که درحال قهوه نوشیدن حضور انسان‌هایی با ذهن‌های درخشان را پشت میزهایش تصویرسازی کنید. این کافه میزبان بزرگ‌ترین ذهن‌های قرن بیستم در فرانسه بوده؛ از ارنست همینگوی تا سارتر و دوبوآر و پیکاسو! این مکانی است که ایده‌ بسیاری از شاهکارهای ادبی و هنری در آن شکل گرفت و متولد شد و با بحث و گفت‌وگو با دیگر نویسندگان، پرورش یافت. دوستی‌ها و همکاری‌ها و هم‌اندیشی‌های زیادی در این کافه شکل گرفت که منجر به تاسیس و شکل‌گیری مکاتب تاثیرگذار ادبی و هنری شد.

شاید یکی از کاربردهای کافه‌های همین باشد! شکوفایی خلاقیت آدم‌ها در حین لذت بردن از وعده غذایی و نوشیدن قهوه و صحبت با دیگر آدم‌ها! به همین دلیل است که کافه‌ها در همه جای دنیا طرفداران زیادی دارد و پاتوق بسیاری از شاهران و نویسندگان است.

در ایران هم این کاربرد کافه حفظ شده و می‌توانید با حضور در کافه دیسترو و نوشیدن فنجان قهوه‌ دیسترو خلاقیت‌تان را شکوفا کنید. این کافه چیزی بیشتر از یک نقطه عطف تاریخی است. کافه دو فلور شاهدی زنده برای اثبات قدرت پایدار روابط انسانی است. در میان جیر جیر فنجان‌های قهوه و زمزمه‌ها و گفت‌وگوها، غریبه‌ها با هم دوست می‌شوند و موانع از بین می‌رود. کافه دو فلور حسی از جامعه را تقویت می‌کند که فرا تر از زمان و مکان است.

کافه دوفلور بیش از یک کافه است. آن را می‌توان موسسه‌ای فرهنگی هم نامید. نمادی از ظرافت و روشنفکری پاریسی است و نشستن در این کافه و نوشیدن قهوه تاثیری ماندگار بر روح شما خواهد گذاشت.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره کافه دوفلور

این کافه در منطقه ۶ پاریس و در بلوار سن ژرمن قرار دارد.

بیشتر نویسندگان و شاعران و روشنفکران قرن بیستم فرانسه به این کافه رفت و آمد داشتند. برای مثال ژان پل سارتر، سیمون دو بوآر، پیکاسو و همینگوی این کافه را پاتوق خودشان می‌دانستند.