دنیای قهوه

فرهنگ کافه‌نشینی در فرانسه

فرهنگ کافه‌نشینی در فرانسه

وقتی از فرانسه حرف می‌زنیم اولین تصاویر و چیزهایی که در ذهن بیشتر مردم دنیا می‌آيد، کافه‌های آن و نوشیدن قهوه در آنجا است. پاریس را شهر عشاق نام گذاشته‌اند، شهری با هزاران کافه کوچک و بزرگ که توریست‌های فراوانی فقط برای نوشیدن فنجانی قهوه و تجربه لذت‌بخش نوشیدن در کافه‌های فرانسه به آنجا می‌روند. نبض تپنده فرانسه، کافه‌های آن است که همه را مجذوب خود می‌کند.

در قلب فرانسه فرهنگی ذاتی پنهان شده که غرق در عطر و طعم قهوه تازه دم‌شده و صدای همهمه‌ی گپ‌و‌گفت‌ها و صدای آرامبخش فنجان‌ها است که جزئی از کافه‌های افسانه‌ای فرانسه شده‌ است. این پدیده فرهنگی فراتر از مصرف ساده کافئین است و تبدیل به شیوه زندگی فرانسوی شده که در هر گوشه و کنار کشور عشاق دیده می‌شود.

قهوه دیسترو هم با الهام از این فضا می‌خواهد طعم و عطر قدم زدن در کوچه پس‌کوچه‌های پاریس را برایتان مهیا کند و طعمی را به شما هدیه دهد تا طعم قهوه‌های فرانسه برایتان تداعی شود.

از خیابان‌های پاریس تا کوچه پس‌کوچه‌های آرام کنار مدیترانه، کافه‌ها محلی برای گردهمایی روشنفکران، هنرمندان و مردم محلی هستند که به دنیال آرمش یا معاشرت می‌گردند. هرکافه‌ای در فرانسه ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند و هر جرعه از قهوه به سنت فرانسه یعنی هنر زندگی کردن برمی‌گردد.

هرچه بیشتر در فرهنگ و سنت فرانسه غرق شویم، می‌فهمیم که فرهنگ کافه و کافه نشینی در فرانسه ریشه در چیزی عمیق‌تر از یک فنجان قهوه دارد و با ماهیت جامعه فرانسه گره خورده است.

کافه‌ها در تاریخ فرانسه

کافه‌ها نقشی محوری در تاریخ فرانسه ایفا کرده‌اند و اغلب به عنوان هسته‌ای برای گفتمان فکری و تعامل اجتماعی عمل کرده‌اند. در قرن هفدهم میلادی در فرانسه کافه‌ها باز شدند و محلی برای بحث،‌شرکت در مباحثه‌ها، تبادل نظر و تقویت ارتباطات اجتماعی تبدیل شدند. با گذشت زمان کافه‌ها در فرانسه کانون‌هایی برای بحث سیاسی و ظهور جنبش‌های ادبی بودند و اغلب اوقات شخصیت‌های ادبی مهم مانند روسو و ولتر هم به کافه‌ها رفت‌وآمد داشتند.

با گذشت سال‌ها کافه‌ها همچنان نبض تپنده جامعه فرانسه باقی مانده‌اند. در طول انقلاب‌های فرانسه، کافه‌ها سکویی بودند که آن ایده و افکار انقلابی پرورش می‌یافتند و مکانی برای تبادل نظر و برنامه‌ریزی برای موفیقت انقلاب بودند و شعله‌های آن را بیشتر می‌کردند. در عصر مدرن کافه‌ها در فرانسه هنوز فضای دوست‌داشتنی خود را حفظ کرده‌اند و همچنان مردم در آنجا گرد هم می‌آیند تا با هم گفت‌وگو و چیزی را خلق کنند و شاید بتوان گفت روح جامعه فرانسوی و جوهر زندگی در این کشور، همین کافه‌ها هستند.

کافه نشینی در فرانسه
کافه نشینی در فرانسه

چه چیزی باعث فرهنگ کافه‌نشینی در فرانسه شد

فرهنگ کافه در فرانسه با ترکیبی از سنت،‌ حال و هوا و حس همبستگی قوی اجتماعی توصیف می‌شود. چیدمان فیزیکی کافه‌های فرانسوی، اجتماعی شدن و میل به معاشرت با سایر آدم‌ها را تشویق می‌کند و از سوی دیگر با وجود تراس‌های دلپذیر و صندلی‌هایی که رو به خیابان است، فرهنگ تماشا و بررسی مردم و رفتارشان را تقویت می‌کند.

برای فرانسوی‌های شاغل امری معمول است که از قهوه صبح خود در یک کافه‌بار لذت ببرند می‌توان آن را کاری مرسوم میان فرانسوی‌ها دانست. ایستادن پشت پیشخوان کافه‌بار و امکان خواندن روزنامه و گفت‌وگو و تبادل اخبار و نظر میان مردم، راهی بسیار دلپذیر و البته ارزان برای آغاز روز و نوشیدن قهوه صبح‌گاهی است.

فرهنگ کافه در فرانسه با جنبش‌های روشنفکری و زندگی مردن در هم تنیده شده و جدایی‌ناپذیر است. این کافه‌ها برای قرن‌ها پناهگاهی برای متفکران، نویسندگان و شاعران و هنرمندان و محیطی بسیار مناسب برای تعاملات اجتماعی و تفکر عمیق و خلاق بوده است.

در کافه‌های فرانسه می‌توان ساعت‌ها را صرف یک فنجان قهوه کرد و از گفت‌وگو با بقیه لذت برد و سرعت زندگی را آهسته‌تر کرد

چرا کافه‌ها در فرانسه محبوب هستند

کافه‌ها در فرانسه ریشه عمیقی در آداب و رسوم تاریخی دارند و مکانی بسیار راحت برای ملاقات با دوستان و همکاران هستند. از لحاظ تاریخی کافه‌های فرانسوی محل گردهمایی روشنفکران و انقلابیون بوده و این سنت همراه با قهوه‌های باکیفیت تازه دم، همچنان مردم را به نشستن در این مکان‌های بی‌نظیر و گپ زدن تشویق می‌کند.

پراکندگی جغرافیایی کافه‌ها در فرانسه باعث می‌شود به راحتی برای همه در دسترس باشند و مردم می‌توانند هرکجا کافه‌ای متناسب سلیقه‌ و ذائقه‌شان پیدا کنند و از نوشیدن قهوه لذت ببرند.

تنوع در منوی کافه‌ها از دیگر دلایل اقبال مردم به کافه‌ است. کافه‌های فرانسوی منوی متنوعی دارند که شامل قهوه‌های دم کرده و تلخ تا شیرین به همراه شیرینی‌های منحصر‌به‌فرد و لذیذ است .

مانند قهوه و کافه دیسترو که انواع و اقسام قهوه به همراه اسنک‌های جذاب و باکیفیت و شیرینی‌های با مواد اولیه عالی هرکسی را می‌تواند به خود جذب کند.

علاوه بر همه این‌ها، در روزگاری که همه چیز به سرعت درحال تغییر است، کافه‌ها پناهگاهی هستند که در آنجا زمان کند می‌شود و به مردم اجازه می‌دهد با هم ارتباط برقرار کنند و دمی آرامش داشته باشند و از زندگی پرسرعت ماشینی دور شوند. این کافه‌ها حس همبستگی اجتماعی و ملت بودن را تقویت می‌کنند و فضایی گرم و صمیمی برایتان مهیا می‌کنند که در آن دوستی‌ها شکوفا می‌شوند و گفت‌وگوها بدون مزاحمت شکل می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی: واژه شناسی قهوه

کارهایی که مردم فرانسه در کافه‌ها انجام می‌دهند

فرانسوی‌ها در کافه‌ها چه کارهایی می‌کنند که اینقدر محبوب هستند؟ در فرانسه کافه‌ها کارکردی چند منظوره دارند که مردم در این مکان‌ها در کنار نوشیدن و لذت بردن از فنجانی قهوه، فعالیت‌های محتلفی انجام می‌دهند. کافه‌ها مکانی محبوب برای معاشرت و ایجاد دوستی‌های تازه هستند. دوستان و خانواده آنجا دور هم جمع می‌شوند تا زمان باکیفیتی را با هم سپری کنند و این گفت‌وگوها در ترکیب عطر قهوه و شیرینی‌های تازه و کروسان لذتی دوچندان دارد.

بسیاری از مردم محلی برای لذت بردن از یک صبحانه آرام یا صرف قهوه عصرگاهی‌شان به کافه‌ها می‌روند. در طول این مدت آنها کتابی در دست می‌گیرند و می‌خوانند یا مشغول مطالعه روزنامه و از آخرین  اخبار مطلع می‌شوند. در آنجا درباره دنیا و هنر و اخبار بحث می‌کنند و در میان زندگی پرمشغله کافه‌ها جایی هستند که مردم می‌توانند لحظاتی خودشان باشند و آرامش بگیرند.

همچنین جلسات کاری غیررسمی اغلب در کافه‌ها برگزار می‌شود تا همکاران در محیطی آرام و فضایی دوستانه به تبادل نظر و گفت‌وگوهای سازنده بپردازند و ایده‌های جدید را با هم در میان بگذارند. اگر در کافه‌های فرانسه بروید، دیدن لپ‌تاپ‌های روی میز و چند همکار که با هم درگیر حرف زدن و دادن ایده‌های جدید  هستند، چیزی کاملا معمول و مرسوم است.

علاوه بر اینها، دیدن روشنفکران، نویسندگان، شاعران و هنرمندان زیادی که به دنبال الهام گرفتن یا کار بر روی پروژه‌های خود هستند در کافه‌های فرانسه امری کاملا معمول است. صدای محیط و انرژی و فضای پر جنب و جوش کافه‌ها پس‌زمینه‌ای بسیار جالب برای توریست‌ها است.

کافه‌های فرانسوی میزبان رویدادهای فرهنگی، کتابخوانی، اجراهای موسیقی و برخی جشنواره‌ها هستند که بستری جذاب برای هنرمندان محلی فراهم می‌کنند. نوشیدن قهوه و خوردن شیرینی با طعم فرهنگ و هنر بسیاری از مردم را به این کافه‌ها می‌کشاند و از محیط آنجا لذت می‌برند

منوی کافه‌های فرانسوی

 یک منوی معمولی کافه‌ای در فرانسه، سنت و ظرافت با هم ترکیب می‌شوند و انتخاب‌هایی برای رفع گرسنگی با طعم های اصیل فرانسوی پیش روی شما قرار می‌دهد. نوشیدنی‌های زیادی در کافه‌های فرانسوی سرو می‌شوند و منوی آنها رنگارنگ است.

به غیر از اسپرسو کلاسیک که همچنان در صدر نوشیدنی‌های کافه‌ها قرار داد، چندین نوع دیگر قهوه هم از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. کافه کرم مشابه لاته ترکیبی لذیذ از اسپرسو و شیر با بخار جوشیده، برای کسانی مناسب است که قهوه‌ای ملایم‌تر ترجیح می‌دهند و کافه نوزته Café Noisette ترکیبی لذت‌بخش از اسپرسو و کمی شیر است که طعمی قوی‌تر دارد.

یا برای افرادی که تمایل به قهوه سبک دارند می‌توانند قهوه آلونژه که اسپرسوی رقیق است را سفارش دهند. قهوه وین‌نوآ گزینه‌ خوشمزه‌تری است که اسپرسو با خامه ترکیبی لوکس به وجود می‌آورد. در ماه‌های گرم سال انتخاب فرانسوی‌ها برای فرار از گرما کافه‌گلاسه، قهوه‌ای خنک است.

برای صبحانه اغلب کافه‌های فرانسوی کروسان تازه پخت‌شده که داخلش را لایه‌ای شکلات نرم پر کرده، همراه با نان و مربا و کره سرو می‌کنند و برای ناهار هم منوی کافه‌های گسترده‌تر می‌شود و وعده‌های سبک تری مانند اسنک هم در آنها جای می‌گیرند.

وقتی صحبت از دسرها در کافه‌های فرانسه می‌شود دیگر قابل شمارش نیست. انواع شیرینی‌ها و تارت و ماکارون، منوها را تزئین می‌کنند و انتخاب برای افراد سخت‌تر می‌شود.

کافه نشینی در پاریس

جمع‌بندی و سخن آخر

سرآشپزهای فرانسوی در دنیا معروف هستند اما آنچه نامی‌تر است، و فضای این کشور به ویژه پاریس را با دیگر شهرها و کشورهای دنیا متفاوت کرده؛ کافه‌های دنج و زیبای آن است. کافه‌های فرانسه مردم را از سراسر جهان به این کشور می‌کشانند و نه حتی گردشگران که خود فرانسوی‌ها هم از این کافه‌ها و نوشیدن قهوه در آنها لذت زیادی می‌برند.

کافه در فرانسه تنها مکانی برای نوشیدن قهوه نیست. این کافه‌ها فضایی برای هم‌گرایی و هم‌اندیشی میان همه مردم به ویژه هنرمندان و روشنفکران هستند. کافه‌ها تبدیل به سنت زیبای فرانسه شده، سنتی که هنر را با طعم و عطر خوش قهوه ترکیب کرده و فضایی آرام‌بخش برای انسان‌ها به وجود آورده است.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه در فرانسه

کافه‌ها برای اولین بار در قرن هفدهم در فرانسه باز شدند. پیش از آن قهوه در خیابان و توسط گاریچی‌ها به فروش می‌رسید.

کافه‌ها در هنر و ادبیات نقش کلیدی در فرانسه داشته‌اند. بسیاری از روشنفکران و نویسندگان و شاعران به کافه‌ها رفت‌وآمد داشتند و امروز هم روشنفکران برای تبادل نظر و تبادل ایده و افکار و از سوی دیگر الهام گرفتن از همدیگر، به کافه ها می‌روند و با هم معاشرت می‌کنند.