دنیای قهوه

تاثیر قهوه بر تمرکز

تاثیر قهوه بر تمرکز

قهوه یکی از محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌های جهان است که تاکنون تحقیقات بسیار زیادی درباره فواید و مضرات آن انجام شده و نتایج جالبی هم به دست آمده است.

یکی از موضوع‌های که همیشه برای محققین و پژوهشگران جذاب بوده، تاثیر قهوه بر تمرکز و قدرت یادگیری افراد و نحوه اثرگذاری آن بر افزایش تمرکز و سرعت آموزش است.

در سال ۲۰۱۷ مطالعه‌ای طی ۱۰ سال بر روی ۶۷۶ فرد مسن انجام شد تا تاثیر قهوه بر زوال شناختی آنها مطالعه شود. این تحقیق نشان داد افرادی که قهوه می‌نوشند نسبت به کسانی که قهوه نمی نوشند؛ از لحاظ مهارت شناخی قوی‌تر هستند و زوال شناختی کم‌تری داشتند.

یا برای مثال دانشجویان و افرادی که درس می‌خوانند در طول سال با مسائل زیادی باید دست و پنجه نرم کنند از سخنرانی‌های درسی گرفته تا یادگیری و یادداشت‌برداری، آنها مجبورند در طول روز از مغزشان کار بکشند و انرژی زیادی داشته باشند. براساس تحقیقات انجام شده، قهوه می‌تواند با افزایش انرژی، تقویت تمرکز و افزایش توانایی‌های شناختی، عملکرد تحصیلی را به طور قابل توجهی بهتر کند.

قهوه چگونه می‌تواند روی مغز و یادگیری و حافظه تاثیر بگذارد؟ یادتان باشد که می‌توانید به راحتی قهوه دیسترو را سفارش دهید و به ویژه اگر درحال یادگیری هستید، توصیه می‌کنیم با تهیه انواع قهوه دیسترو به خود و مغزتان کمک کنید تا عملکرد بهتری در یادگیری داشته باشید و حتی اگر می‌خواهید با بالا رفتن سن، تمرکز و مهارت‌های شناختی‌تان تقویت شود، قهوه دیسترو راه حل بسیار مناسب و سالمی است.

تاثیر قهوه بر تمرکز

علم قهوه

زمانی که فرد قهوه می‌نوشد، کافئین موجود در قهوه از احساس خستگی جلوگیری می‌کند و نمی گذارد فرد خستگی و خمودی را حس کند. آدنوزین ماده‌ای است که در بدن انسان به صورت معمول تولید می‌شود و باعث به وجود آمدن خستگی می‌شود، قهوه این ماده را در بدن کاهش می‌دهد و همچنین تولید هورمون دوپاین را در بدن بیشتر می‌کند که باعث تقویت عملکرد شناختی در انسان می‌شود. قهوه در اصل سطح دوپامین را در بدن افزایش می‌دهد و همین باعث تحریک مغز و بالا رفتن روحیه افراد می‌شود.

از سوی دیگر مصرف کافئین منجر به افزایش سروتونین و استیل‌کولین هم می‌شود که مغز را تحریک کرده و به تثبیت عملکرد مغزی کمک بسیاری می‌کند. پلی‌فنل‌های موجود در قهوه هم از آسیب‌های بافتی که توسط رادیکال‌های آزاد پیش می‌آید و انسداد عروق خونی مغز جلوگیری می‌کند که معیاری لازم برای افزایش قدرت یادگیری و تمرکز به  حساب می آید.

همچنین غلظت بالای تریگونلین در دانه‌های قهوه از رگ‌های خونی مغزی محافظت می‌کند و باعث تقویت آنها می‌شود.

انرژی بخشی قهوه

از آنجایی که قهوه باعث می‌شود احساس خستگی و خواب‌آلودگی نداشته باشیم، با نوشیدن آن افراد احساس انرژی بیشتری می‌کنند. قهوه و کافئین موجود در آن هوشیاری ذهنی را افزایش می‌دهد و منجر به این می‌شود که نورون‌های مغز سریع‌تر از حد معمول فعال شوند و در نتیجه مغز می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. به طور یقین قهوه نسبت به داروهایی مانند ریتالین یا آدرال، ایمن‌تر و سالم‌تر است و به ویژه برای افرادی که می‌خواهند در طول شب درس بخوانند و مطالعه کنند یا صبح زود در کلاس شرکت گنند، انتخاب هوشمندانه‌ای است.

کمک قهوه به افزایش تمرکز

قهوه می‌تواند تمرکز شما را بیشتر کند اما اینکه تا چه مقدار می‌تواند بر روی تمرکز فرد تاثیرگذار باشد، کاملا به فیزیولوژی آن فرد بستگی دارد. زمانی که سطح دوپامین بالا رود انسان می‌تواند تمرکز کند و کافئین سیگنال‌های دوپامین در مغز را افزایش می‌دهد. البته باید در نظر داشت وابستگی به کافئین می‌تواند فرد را کاملا وابسته به قهوه کند. یعنی زمانی که قهوه نمی‌نوشد سطح طبیعی دوپامین فرد  کاهش پیدا می‌کند و وقتی قهوه می‌نوشند دوپامین در بدنش به سطح طبیعی برمی‌گردد. قهوه به انسان کمک می‌کند تا تمرکز کنند و به صورت کارآمدتر مطالعه کنند.

بنابراین اگر می‌خواهید مطالعه‌ای کارآمد یا به وقتی درس می‌خوانید،‌تمرکز و هوشیاری بیشتری داشته باشید حتما قهوه دیسترو را انتخاب کنید.

کمک قهوه به حافظه کوتاه مدت

مطالعات نشان داده که افراد  پس از نوشیدن قهوه، اطلاعات بیشتری را به خاطر می‌آورند. آنتروپی بالای مغز نشان‌دهنده ظرفیت پردازش اطلاعات است و هرچه آنتروپی کم‌تر باشد عملکرد مغز تکراری‌تر می‌شود. آنتروپی توانایی مغز را برای پردازش اطلاعات تقویت می‌کند و قهوه باعث بیشتر شدن آنتروپی مغز می‌شود.

محققان دانشگاه جان هاپکینز مطالعه‌ای در مورد کافئین و تاثیر آن بر حافظه انجام دادند. در طول این مطالعه، آنها افرادی را که به طور منظم از مواد کافئین دار استفاده نمی‌کردند را مورد ارزیابی و بررسی قرار دادند. آن‌ها به برخی از شرکت‌کنندگان دارو و به سایر شرکت‌کنندگان یک قرص 200 میلی‌گرمی کافئین دادند.

سپس چندین تصویر نمایش داده شد و روز بعد شرکت کنندگان دوباره تصاویر را مشاهده کردند، برخی از تصاویر جدید و برخی مشابه بودند، اما کمی متفاوت با تصاویر روز قبل بودند. از میان شرکت‌کنندگان تعدادی که کافئین مصرف کرده بودند توانستند تصاویر متفاوت و مشابه را شناسایی کنند. این تحقیق نشان داد که قهوه بر حافظه انسان‌ها هم اثر دارد و باعث بهبود آن می‌شود.

تاثیر قهوه بر تمرکز

جمع‌بندی و سخن آخر

قهوه بر عملکرد مغز، حافظه و تمرکز تاثیر زیاد و مفیدی دارد. می‌تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد و عملکرد شناختی را بهبود بخشد و از سوی دیگر خلق و خو را بهتر می‌کند. مهم است که چه زمانی قهوه را مصرف کنید تا تاثیر بهتری داشته باشد و توصیه می‌شود صبح و ظهر و عصر از این نوشیدنی محبوب بنوشید و چند ساعت پیش از خواب، از نوشیدن آن خودداری کنید. به ویژه برای دانشجویان یا افرادی که مطالعه می‌کنند و درس می‌خوانند، نوشیدن قهوه راه گریزی برای بهتر آموختن و یادگیری عمیق‌تری است.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه و تمرکز

تحقیقات نشان داده که قهوه بر حافظه کوتاه مدت تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل پژوهشگران توصیه می‌کنند برای یادگیری بهتر و سریع‌تر، قهوه استفاده شود.

توصیه می‌شود صبح‌ها و عصر دو الی ۴ فنجان قهوه نوشیده شود اما باز هم مانند هرچیز دیگر بستگی به شرایط و فیزیولوژی افراد دارد. اگر کسی می‌خواهد شب بیدار بماند و درس بخواند، قهوه گزینه‌ای است که هم تمرکز را بیشتر می‌کند هم مانع خستگی و خواب‌آلودگی افراد می‌شود.