دستان ماهر

طرز تهیه قهوه اسپرسو و نکاتی برای ماهر شدن

قهوه اسپرسو یک نوشیدنی دلپذیر و پرطرفدار است که به روش‌های مختلف تهیه می‌شود. آشنایی با طرز تهیه قهوه اسپرسو و نکاتی برای ماهر شدن کمک می‌کند تا شما قهوه را با بهترین عطر و طعم درست کنید. استفاده از دستگاه‌های برقی باعث شده تا قهوه با سرعت بیشتری آماده شود و غلظت لازم را هم داشته باشد. برای ماهر شدن در این کار باید به جزئیات توجه زیادی کنید و اطلاعات کافی در این حوزه داشته باشید. محبوبیت این نوشیدنی به دلیل سرعت بالا در فرایند تهیه، تاثیرگذاری سریع و زیاد بر بدن و غلیظ بودن قهوه خروجی است.

برای تهیه این معجون دوست‌داشتنی با این مطلب از سایت دیسترو همراه ما باشید.

عوامل تاثیرگذار بر تهیه قهوه اسپرسو

برای تهیه قهوه اسپرسو ایده‌آل به لوازم مختلفی نیاز است و باید به عوامل متغیر توجه زیادی کرد. این عوامل تاثیرگذار عبارتند از : 

  • آب: تعیین کردن میزان آب عطر و طعم قهوه اسپرسو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ۹۰ درصد قهوه آب است و وجود ترکیبات معدنی در آب می‌تواند باعث افت کیفیت قهوه شود. آبی که از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌کنید به افزایش کیفیت قهوه خروجی کمک می‌کند.
  • درجه آسیاب: آسیاب کردن اولین مرحله برای تهیه قهوه اسپرسو است. میزان آسیاب بستگی به روش درست کردن قهوه دارد. اسپرسو باید به گونه‌ای آسیاب شود که کمی زبری داشته باشد. برای عصاره‌گیری درست باید قهوه با سایزی متوسط آسیاب شود.
  • مقدار یا دوز: اینکه قهوه اسپرسو را برای چند نفر آماده می‌کنید اهمیت زیادی دارد. ۱۸ تا ۲۱ گرم پودر قهوه اسپرسو برای تهیه یک قهوه دوبل کافی است. هر چه دوز مصرف قهوه بیشتر باشد غلظت خروجی آن افزایش پیدا می‌کند و کیفیت بالاتری هم خواهد داشت. اگر مقدار مصرف قهوه از حد استاندارد بیشتر شود به دستگاه فشار زیادی وارد می‌شود.
  • فشرده ساختن: عامل دیگری که کیفیت و عطر و طعم قهوه اسپرسو را تحت تاثیر قرار می‌دهد فشرده ساختن قهوه است. تمپ کردن یک فاکتور مهم در تهیه قهوه است‌. با این کار قهوه و آب هم جوار هم می‌شوند تا قهوه به خوبی عصاره‌‌گیری شود.
  • دما: مهم‌ترین فاکتور برای تهیه یک قهوه اسپرسو ایده‌آل دما است. آب باید دمای ۹۰ تا ۹۶ درجه داشته باشد. با دستگاه می‌توانید دما را به خوبی کنترل کنید. وقتی دما تنظیم شود عصاره قهوه به خوبی خارج خواهد شد.
  • میزان قهوه خروجی: میزان آب و قهوه ورودی به دستگاه می‌تواند تعیین کننده میزان خروجی باشد.

مراحل تهیه قهوه اسپرسو

برای تهیه قهوه اسپرسو نیاز است که شما مراحل خاصی را پشت سر بگذارید. آماده‌سازی لوازم مورد نیاز اولین مرحله برای تهیه این معجون شگفت‌انگیز است. بعد از آن باید مخزن دستگاه تا حداکثر ظرفیت پر از آب شود. استفاده از آب سرد و بدون املاح معدنی اهمیت زیادی دارد. آب تصفیه برای دستگاه برقی و گازی بهترین گزینه است. دستگاه را روشن کنید تا گرم شود.

در این زمان مرحله دوم اجرا می شود. دکمه استارت را لمس کنید تا کمی آب جوش از دستگاه خارج شود. با این کار آب تازه وارد بخش‌های مختلف دستگاه می‌شود. در مرحله سوم باید قهوه را به اندازه مصرفی که دارید آسیاب کنید. دانه‌های قهوه باید کمی زبری داشته باشند. به اندازه پرتافیلتر دستگاه قهوه را داخل آن قرار دهید و آن را فشرده‌سازی کنید.

 با لمس کردن سطح قهوه اسپرسو می‌توانید از فشرده بودن آن مطمئن شوید. بعد از این مرحله باید پرتافیلتر را درون هدگروپ قرار دهید و تهیه قهوه را شروع کنید. اگر از دستگاه تمام اتوماتیک استفاده می‌کنید این مراحل به صورت اتوماتیک طی می‌شوند و فنجان از قهوه خروجی پر خواهد شد. اما اگر دستگاه شما قدیمی‌تر است باید برخی مراحل را به صورت دستی انجام دهید.

نکات اصلی برای ماهر شدن در تهیه قهوه اسپرسو

برای اینکه بتوانید در تهیه قهوه اسپرسو مهارت لازم را کسب کنید و به صورت حرفه‌ای این کار را انجام دهید باید به نکات مهمی که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم توجه لازم را داشته باشید:

  • اولین فوت کوزه‌گری که دانستن آن مهارت شما را بالا می‌برد گرم کردن فنجان قهوه قبل از تهیه قهوه است‌. فنجان سرد ممکن است دچار شکستگی شود.
  • میزان آسیاب کردن قهوه نکته مهمی است که باید به آن توجه شود. دانه‌های قهوه نباید بیش از اندازه ریز یا درشت باشند.
  • داخل قهوه‌ساز باید آب سرد استفاده شود تا کیفیت و غلظت قهوه اسپرسو افزایش پیدا کند.

سخن پایانی

با این مطلب از سایت دیسترو شما می‌توانید با طرز تهیه قهوه اسپرسو آشنا شوید و با رعایت نکات طلایی مهارت خاصی را در این زمینه کسب کنید. بکارگیری دستگاه‌های پیشرفته کمک می‌کند تا سرعت تهیه قهوه افزایش پیدا کند و قهوه اسپرسو کیفیت و عطر و طعم لازم را داشته باشد.

تهیه این نوشیدنی خوشمزه با رعایت اصول اولیه باعث شده تا برای پذیرایی از مهمانان بهترین گزینه باشد. توجه به فوت و فن‌های کوزه‌گیری این امکان را به افراد داده تا مهارت‌های لازم برای تهیه قهوه را به دست آورند.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه اسپرسو

قهوه نوشیدنی رایجی است که از دانه‌های بو داده و آسیاب شده گیاه قهوه بدست می‌آید اما اسپرسو به روش عصاره‌گیری و دم‌آوری قهوه گفته می‌شود که چکیده‌اش، نوعی قهوه‌ی غلیظ با عطری قوی و درصد بالایی از کافئین را دارد. 

اسپرسو به گونه غلیظی از قهوه گفته می‌شود، زمانی که آب جوش آمده با فشار از میان پودر قهوه عبور کند، عصاره اسپرسو گرفته می‌شود.