دنیای قهوه

قهوه فوری چیست و چه تفاوتی با قهوه دمی دارد؟

تفاوت قهوه فوری و قهوه اسپرسو

بدون هیچ اغراقی قهوه دومین نوشیدنی محبوب و پرطرفدار در جهان است. اما همه انواع قهوه با یک روش درست نمی‌شوند و به همین دلیل است که عطر، طعم و کیفیت فنجان‌های قهوه با یکدیگر تفاوت دارند. با توجه به اهمیت این موضوع، بررسی ویژگی‌ها و تفاوت‌های قهوه فوری و قهوه دمی هم خالی از لطف نخواهد بود.

قهوه فوری؛ یک نوشیدنی سریع و لذیذ

قهوه فوری (Instant Coffee) بین سال‌های 2000 الی 2014 جزء نوشیدنی‌های به شدت پرفروش در دنیا به شمار می‌آمد. این نوع قهوه کاملاً سریع و آسان آماده می‌شود؛ یعنی کافی است که شما پودر قهوه را درون آب جوش بریزید و بعد از حل کردن، نوش جان کنید.

این نوع قهوه به این شکل به دست می‌آید که دانه‌های قهوه را آسیاب می‌کنند و زمانی که به صورت پودر در می‌آید و برای اینکه طعم و عطر قهوه از بین نرود، پودر قهوه را دم می‌کنند و مجدد آن را خشک کرده و سپس وارد بازار فروش می‌کنند و بدین ترتیب، پروسه تولید قهوه فوری به اتمام می‌رسد.

قهوه دمی؛ نوشیدنی داغ و پرطرفدار

قهوه دمی (Drip coffee) در بین انواع قهوه یکی از پرطرفدارترین‌ها است. برای تهیه این نوع قهوه به آب داغ نیاز خواهد بود؛ یعنی آب داغ باید از بین قهوه‌های آسیاب شده عبور کند و بعد از اینکه از فیلتر بگذرد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حساب می‌توان گفت که 98% این نوع قهوه را آب تشکیل می‌دهد.

به خاطر روش تهیه قهوه دمی به آن قهوه فیلتر هم می‌گویند. دانه‌های قهوه برشته شده را اگر بخواهید به ساده‌ترین شکل ممکن سرو کنید، قطعاً دم کردن بهترین گزینه است.

مهم ترین تفاوت های قهوه فوری و قهوه دمی

اولین و مهم‌ترین تفاوت بین قهوه فوری و قهوه دمی به روش دم کردن و طرز تهیه آن‌ها برمی‎گردد. ولی همه ماجرا به همین مورد ختم نمی‌شود؛ چراکه از جهات دیگر هم تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه به موارد مهم و اصلی اشاره خواهیم کرد.

  • زمان تهیه

یکی از تفاوت‌های بسیار کلیدی بین قهوه دمی و قهوه فوری به زمان تهیه هرکدام مربوط می‌شود؛ به این دلیل که برای تهیه قهوه فوری به کمتر از 1 دقیقه زمان نیاز دارید؛ ولی برای تهیه قهوه دمی حدوداً 5 دقیقه زمان را باید در نظر بگیرید. طبیعتاً برای آن دسته از عزیزانی که موضوع زمان برای آن‌ها موضوع مهمی است، باید زمان تهیه قهوه فوری را یک مزیت در نظر بگیرند.

  • درجه سختی درست کردن قهوه

قهوه فوری و قهوه دمی هرکدام درجه سختی خاصی در حین درست کردن دارند. درجه سختی درست کردن قهوه فوری بسیار آسان است؛ ولی درجه سختی درست کردن قهوه دمی می‌تواند، متوسط رو به سخت باشد. به هر حال شما در هنگام انتخاب هرکدام باید این فاکتور را هم در نظر بگیرید.

  • ماندگاری

قهوه فوری نسبت به قهوه دمی ماندگاری کمتری دارد؛ به همین دلیل، شاید افرادی که به کیفیت قهوه در بحث ماندگاری آن می‌اندیشند، قهوه دمی را گزینه‌ای ایده‌آل‌تر در نظر بگیرند.

  • مزه و عطر

مزه و عطر قهوه همیشه چالش برانگیز است. برخی به خاطر تکنیک‌هایی که آموخته‌اند، عطر و طعم بی‌نظیری را برای قهوه خلق می‌کنند. مزه و عطر قهوه فوری تنوع چندانی ندارد. مزه و عطر قهوه دمی را اگر بخواهیم در نظر بگیریم، می‌توان گفت تنوع بیشتری دارد و طعم شدیدتری را می‌توان احساس کرد.

  • میزان  کافئین

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی بین قهوه فوری و قهوه دمی در مورد میزان کافئین هرکدام است. قهوه دمی در مقایسه با قهوه فوری از کافئین بیشتری برخوردار است. یک فنجان قهوه را با 1 قاشق قهوه اگر در نظر بگیرید، قهوه دمی 50% بیشتر از قهوه فوری کافئین دارد. برخی از دوستداران قهوه که به کافئین بالا حساسیت دارند، می‌توانند قهوه فوری را یک گزینه ایده‌آل در نظر بگیرند.

تفاوت قهوه فوری و قهوه دمی
  • سخن پایانی

    در مورد تفاوت‌های قهوه دمی و قهوه فوری با شما صحبت کردیم. قهوه فوری و قهوه دمی همان‌طور که گفته شد، مزایای خاص و منحصر به فرد خود را دارند که این‌چنین طرفداران خاص خود را حفظ کرده‌اند. حال می‌توانید در سایت قهوه‌ دیسترو باکیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین قهوه را انتخاب کنید.

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه اسپرسو

مهم‌ترین تفاوت آن‌ها به زمان تهیه مربوط می‌شود؛ چراکه قهوه فوری در کمتر از 1 دقیقه ولی قهوه دمی به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.