دستان ماهر

صفر تا صد قهوه اسپرسو مرغوب

صفر تا صد اسپرسو مرغوب
خرید انواع قهوه - قهوه اسپرسو

بعد از یک روز پرکار و خسته کننده بهترین نوشیدنی که در خانه می‌توان تهیه کرد ، یک فنجان قهوه است. قهوه که به درستی انتخاب شده باشد خستگی شما را برطرف می‌کند به همین دلیل اولین گام برای خرید قهوه مهارت و دقت است.

اگر از آن دسته از افرادی هستید که بدون نوشیدن قهوه نمی‌توانید روز خود را شروع کنید پس بدون شک یکی از طرفداران قهوه اسپرسو دیسترو هم هستید. قهوه‌ی اسپرسو یکی از روش‌های عصاره‌گیری قهوه است که چکیده‌اش، نوعی قهوه‌ی غلیظ با عطری قوی و درصد بالایی از کافئین را دارد البته اسپرسو در درجه آسیاب پودر قهوه هم تفاوت‌هایی دارد.

قهوه اسپرسو بیشتر با ‌دو ابزار موکاپات و ماشین اسپرسو یا اسپرسوساز برقی تهیه می‌شود. برای یک فنجان اسپرسو ایده‌آل درجه برشته‌کاری (Roast) مدیوم دارک یا دارک بهترین انتخاب است، قهوه اسپرسو باید حداقل کمی بیشتر از قهوه‌های معمولی برشته شده باشد. ما در تولید قهوه اسپرسو دیسترو تمامی موارد را در نظر گرفته‌ایم. از جهت انتخاب دانه‌های قهوه از استانداردهای ملی و بین المللی تخصصی قهوه (SCA) استفاده کرده‌ایم تا بهترین نوع دانه قهوه برای محصولات دیسترو انتخاب شود و سپس با رست و آسیاب حرفه‌ای زیر نظر متخصصین و ماشین‌آلات مدرن و به‌روز یک قهوه حرفه‌ای و ماهرانه را به دست شما می‌رسانیم البته  علاوه بر همه این‌ها داشتن دستانی ماهر در درست کردن قهوه بی‌تاثیر نیست.

با ما همراه باشید تا با طرز تهیه یک فنجان اسپرسو غلیظ و خوش عطر آشنا شوید.

طرز تهیه اسپرسو مرغوب با موکاپات

مرحله اول

اگر پودر قهوه اسپرسو دیسترو را تهیه کرده‌اید ، از این مرحله بگذرید اما اگر دانه قهوه اسپرسو دیسترو انتخاب کردید و قصد دارید خودتان آن را آسیاب کنید حواستان باشد برای آسیاب قهوه اسپرسو، پودر قهوه باید نرم آسیاب شود و زبری کمی داشته باشد.

اندازه ذرات پودر قهوه اسپرسو نسبت به پودر قهوه ترک درشت‌تر و نسبت به پودر عصاره گیری به روش فرنچ پرس نیز ریزتر هست.

مرحله دوم

قسمت زیرین موکاپات مخزن آب قرار دارد، در انتخاب آب مورد استفاده دقت کنید و از آب دارای سختی مناسب استفاده کنید تا عصاره‌ای خالص از طعم واقعی قهوه را نوش جان کنید. سختی بالای آب می‌تواند، طعم‌های آهکی، فلزی و… را به فنجان شما اضافه نماید. درصورتی که دسترسی به دستگاه های تصفیه آب خانگی ندارید، استفاده از آب معدنی بهترین گزینه است. تا زیر سوپاپ آن را با آب سرد پر کنید. 

مرحله سوم

قسمت میانی فیلتر قهوه قرار دارد. سبد قهوه را با پودر قهوه دیسترو پر کنید. حواستان باشد پودر از لبه‌ی محفوظ بیرون نریزد. در آخر با قاشق یا انگشت به آرامی سطح قهوه را صاف کنید. دقت کنید پودر قهوه را فشرده یا خیس نشود تا راه آب ببندد. 

 

 

صفر تا صد قهوه اسپرسو مرغوب

مرحله چهارم

قوری اسپرسوساز یا همان موکاپات را روی فیلتر پر از قهوه ببندید. حالا اسپرسو ساز را روی شعله کم بگذارید چرا که حرارت کم باعث  می‌شود قهوه طعم بهتری بگیرد و همچنین در این حالت عصاره قهوه  به آرامی بیرون می‌آید. در انتخاب شعله دقت کنید که شعله ای متناسب با قطر کف ظرف را استفاده کنید تا حرارت فقط به کف ظرف انتقال داده شود، در غیر این صورت احتمال تغییر طعم عصاره خروجی شما، وجود خواهد داشت.

مرحله پنجم

پس از گذشت 3 تا 5 دقیقه عصاره قهوه  به صورت یکنواخت از قسمت بالای خروجی درون محفظه بالایی موکاپات، به داخل مخزن آن می‌ریزد . بعد از اتمام عصاره گیری، عصاره را در فنجان بریزید و میل کنید و از عطر و طعم یک قهوه‌ی بی نظیر لذت ببرید.

 

coffeebeans-icon

اگر عاشق دنیای قهوه هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌باشید:

سئوالات متداول درباره قهوه اسپرسو

اسپرسو به روش عصاره‌گیری قهوه گفته می‌شود که چکیده‌اش، نوعی قهوه‌ی غلیظ با عطری قوی و درصد بالایی از کافئین را دارد.

قهوه اسپرسو با دو ابزار موکاپات و دستگاه اسپرسوساز درست می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *